ایران: مذاکرات طالبان و آمریکا تشریفاتی و تبلیغاتی است

محسن پاک آئین حق نشر عکس humanrightsiran.ir
Image caption برنده این مذاکرات طالبان هستند زیرا آنها توانسته اند سابقه منفی خود را در افکار عمومی دنیا ترمیم کنند

یک مقام وزارت خارجه ایران گفته است آمریکا اراده ای برای ایجاد صلح در افغانستان ندارد و به هر طریقی می خواهد حضورش در این کشور را طولانی تر کند.

محسن پاک ائین رئیس ستاد افغانستان در وزارت خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته است، آمریکایی ها به دنبال جلب نظر طالبان هستند تا برای حضور طولانی مدت خود در افغانستان، توافق طالبان را نیز داشته باشند.

این دپلمات ایرانی معتقد است برنده این مذاکرات طالبان هستند زیرا آنها توانسته اند سابقه منفی خود را در افکار عمومی دنیا ترمیم کنند.

مسئول ستاد افغانستان در وزارت خارجه ایران با اشاره به دیدار مقام های آمریکایی با نمایندگانی از طالبان در پایتخت قطر، گفته است این مذاکرات به دلیل پیش شرط هایی که دو طرف گذاشته اند، بجایی نرسیده است و فعلا نمی شود روی این مذاکرات حسابی باز کرد.

محسن پاک آئین همچنین به مذاکرات احتمالی دولت افغانستان و طالبان در عربستان سعودی اشاره کرده و گفته است به رغم تلاشهای مکرر عربستان برای سهم گیری در مذاکرات بین دولت افغانستان و پاکستان، آمریکایی ها با انجام چنین مذاکراتی در عربستان توافق نظر نداشته است.

این نخستین باری است که یک مقام ایرانی، با چنین جزئیاتی در مورد روند مذاکرات طالبان و آمریکایی ها، اظهار نظر می کند.

آقای پاک آئین در این گفتگو نشان می دهد که دولت ایران روند مذاکرات آمریکایی ها و دولت افغانستان با طالبان را به دقت زیر نظر دارد و آن را با جزئیات پیگیری می کند.

قرار است یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ( ششم فوریه) برای دیدار و مذاکره با مقامات قطری به این کشور سفر کند. محور اصلی مذاکرات او تلاش های افغانستان برای مذاکره با طالبان است.

طالبان در تلاش است تا دفتری را در قطر بازگشایی کند و گفته شده مذاکرات ابتدایی در این باره با مقامات آمریکایی انجام شده است.

مطالب مرتبط