ناتو: تلفات غیرنظامیان را در سال ۲۰۱۲ کاهش می دهیم

ناتو حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش سازمان ملل از افزایش هشت درصدی تلفات غیرنظامیان افغان خبر داده است

ناتو می گوید، تمامی تلاش این نیروها در سال ۲۰۱۲ در افغانستان، روی کاهش تلفات غیرنظامیان متمرکز خواهد بود.

این اظهارات سخنگوی ناتو پس از آن مطرح می شود که سازمان ملل متحد از هشت درصد افزایش در تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی خبر داد.

در گزارش سازمان ملل متحد، آمده که تلفات ناشی از عملیات نیروهای ناتو به تناسب سال گذشته چهار درصد کاهش داشته، اما در عین حال از ادامه کشته شدن غیرنظامیان و سیر صعودی آن، ابراز نگرانی شده است.

کرستن جکوبسن، سخنگوی ناتو در کابل می گوید که آنها در حال بررسی جزئیات گزارش سازمان ملل متحد هستند.

آقای جکوبسن گفت که اطلاعات سازمان ملل متحد، به آنها کمک خواهد کرد تا در کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان بهتر عمل کنند.

او گفت: "تلفات هر غیرنظامی برای ما غم انگیز و دردآور است. ما از همه راه های ممکن استفاده خواهیم کرد تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنیم."

براساس گزارش سازمان ملل متحد، مجموع قربانیان غیرنظامی از سال ۲۰۰۷ تا حالا، به یازده هزار و ۸۶۴ نفر رسیده است.

گزارش سازمان ملل متحد "عناصر ضد‌دولتی" را مسئول کشتار هفتاد و هفت درصد کل غیرنظامیان در سال ۲۰۱۱ دانسته و گفته که این آمار، به تناسب سال قبل، چهارده درصد افزایش نشان می دهد.

این گزارش، بمب‌های کنار جاده‌ای و بمبگذاری های انتحاری را مرگبارترین عوامل تلفات غیرنظامیان دانسته است.

با این حال، آنچه را که گزارش سازمان ملل متحد در مورد ناتو قابل نگرانی دانسته، ادامه عملیات های هوایی از سوی این نیروها در افغانستان است.

نهادهای حقوق بشری از تمامی جناح های درگیر در افغانستان تقاضا کرده که به حفظ جان غیرنظامیان توجه داشته باشند.

ناوی پلای، کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر گفته که افزایش سال به سال تلفات غیرنظامیان در افغانستان "به شدت نگران کننده" است.

او گفت: "در پی این آمارها رنج و درد واقعی خانواده های افغان دیده می‌شود. این جنگجویان طرف‌های درگیر هستند که باعث ادامه این امر شده اند و باید جلو چنین کشتاری را بگیرند."

مطالب مرتبط