برفباری بازار ورزش اسکی را در بامیان گرم کرده است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسکی در سالهای اخیر در میان ساکنان محلی این ولایت هم طرفداران زیادی پیدا کرده است

مقامهای محلی در ولایت مرکزی بامیان گفته‌اند که برفباری سنگین در این ولایت باعث گرم شدن بازار ورزش اسکی و هتلداری شده است.

عباس خاوری، مسئول بخش گردشگری در اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان به بی بی سی گفته که این ولایت زمستان امسال شاهد حضور شمار زیادی از اسکی بازان داخلی و خارجی بوده است.

بامیان از مناطق کوهستانی و برفگیر مناطق مرکزی افغانستان است و در عین حال به دلیل داشتن محلات تاریخی، برای گردشگران منطقه محبوبی است.

دو پیکره بزرگ بودا هم در همین ولایت قرار داشتند که گروه طالبان آنها را در زمستان سال ۲۰۰۱ علی رغم مخالفتهای گسترده جهانی منفجر کردند.

آقای خاوری گفت که در حومه شهر بامیان مناطقی تا ارتفاع بیش از پنج هزار متر وجود دارد که برای بازی اسکی بسیار مناسب است.

در سالهای اخیر برخی از متخصصان ورزش اسکی در تلاش بوده اند که نقشه محلات مناسب برای این ورزش را در بامیان بکشند.

مسئول بخش گردشگری اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان افزود که اداره های محلی به کمک شماری از نهادهای بین المللی زمینه پذیرایی از گردشگران و علاقمندان ورزشهای زمستانی را فراهم کرده‌اند.

او افزود: "از سه سال به این طرف بنیاد آغا خان به همکاری دفتر اکوتوریسم و اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان فرصتهای خوبی ایجاد کرده است. در مناطقی که ورزشکاران می توانند اسکی بازی کند، مهمانخانه هایی ساخته شده که اسکی بازان می توانند از آنها در ارتفاعات بالا استفاده کنند."

آقای خاوری همچنین گفت که بخش خصوصی و نهادهای دولتی و سازمان های بین المللی مستقر در بامیان در سالهای اخیر برای توسعه صنعت گردشگری در این ولایت کارهای زیادی انجام داده‌اند.

به گفته او، ورود شمار زیادی از اسکی بازان به بامیان در زمستان جاری، باعث ایجاد فرصتهای شغلی زیادی شده و به میزان درآمد دولت و بخش خصوصی در بامیان نیز افزوده شده است، هر چند او آمار مشخصی در این زمینه ارائه نکرد.

بامیان از وضعیت امنیتی خوبی برخوردار است و این موضوع هم بر گرم شدن بازار ورزش اسکی و صنعت گردشگری در فصل سرد زمستان در این ولایت کمک کرده است.

سال گذشته شماری از دختران بامیان با راه اندازی مسابقات اسکی در این ولایت تلاش کردند که زمینه های جذب گردشگران به این ولایت را بیشتر سازند.

مطالب مرتبط