بازداشت سه نفر به اتهام دست داشتن در ترور مقام های امنیتی افغان

لطف الله مشعل حق نشر عکس AP
Image caption آقای مشعل گفته که با دستگیری سه عضو کلیدی طالبان، از ادامه فعالیت یک "شبکه خطرناک" در شمال جلوگیری شده است

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که سه عضو "کلیدی" گروه طالبان که متهم به سازماندهی ترور چند مقام افغان هستند، بازداشت شده اند.

لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز سه شنبه، 18 دلو/بهمن به خبرنگاران گفت که این افراد در منطقه جبل السراج در شمال کابل دستگیر شدند.

به گفته آقای مشعل، آنها در قتل ژنرال داوود داوود فرمانده پلیس حوزه شمال، محمد عمر والی قندوز، شاه جهان نوری فرمانده پلیس قندوز و عبدالمطلب بیگ نماینده ولایت تخار در مجلس نمایندگان دست داشته اند.

او افزود که با دستگیری این افراد از ادامه فعالیت "یک شبکه بسیار خطرناک" در شمال افغانستان جلوگیری جلوگیر است.

سخنگوی اداره امنیت ملی همچنین گفت: "آنها برنامه داشتند که تا آغاز سال جدید هجری شمسی در ولایات مختلف افغانستان بویژه در شهر مزار شریف و شهر قندوز حملات انتحاری راسازماندهی و اجرا کنند."

لطف الله مشعل گفت که افراد بازداشت شده قصد داشتند به پاکستان فرار کنند.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که این افراد از ساکنان ولایت تخار، در شمال افغانستان هستند و از یک فرمانده ارشد گروه طالبان در پاکستان دستور می گرفتند.

مقامات امنیتی افغانستان می گویند که این افراد در ولایتهای قندوز، بغلان و بدخشان نیز برای گروه طالبان کار می کرده اند.

Image caption ژنرال داوود ارشدترین مقام امنیتی در شمال افغانستان بود که سال گذشته ترور شد

به گفته این مقامها، بخشی از کارهایی که این افراد انجام می داده اند، فرستادن بمبگذاران انتحاری و مواد منفجره به این ولایت ها بوده است.

مقامهای امنیتی به این باور اند که با بازداشت این افراد، وضعیت امنیتی در ولایت های شمالی افغانستان بهبود خواهد یافت.

نشانه گرفتن افراد کلیدی دولت از سوی گروه طالبان در حملات تروریستی در مناطق مختلف و به ویژه در شمال افغانستان، در یک سال اخیر مایه نگرانی دولت و فعالان سیاسی این کشور شده بود.

مقامهای دولتی افغانستان در مواردی گفته اند که سازمان اطلاعات پاکستان ــ آی اس آی ــ را در سازمان دهی حملات تروریستی و ترور چهره های مطرح سیاسی در شمال افغانستان، دست داشته است.

پاکستان دخالت نهادهای امنیتی خود در امور داخلی افغانستان را همواره رد کرده است.

مطالب مرتبط