همکاری افغانستان و سازمان ملل برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان

زنان و کودکان افغان در بیرون یک بیمارستان در فیض آباد حق نشر عکس Getty Images
Image caption افغانستان دارای بالا ترین سطح مرگ و میر مادران و نوزادان در منطقه است

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد شش میلیون دلار را در اختیار وزارت صحت افغانستان قرار داده است که خدمات صحی را برای مادران و نوزادان در برخی از ولایات دورافتاده افغانستان بهبود بخشد.

ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت افغانستان می گوید که تمرکز اصلی آنها در این برنامه، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان است.

خانم دلیل گفت که از این پول، برای بهبود خدمات صحی در ولایت شمالی فاریاب، ولایت بدخشان در شمال شرق و ولایات بامیان و دایکندی در مرکز افغانستان استفاده خواهد شد.

این ولایات، در جمله فقیر ترین مناطق افغانستان به شمار می رود که علاوه بر سایر امکانات زندگی، سطح خدمات صحی به ویژه برای مادران و نوزادان در آن به شدت پائین است.

افغانستان در کل، یکی از بلند ترین آمار مرگ و میر کودکان را در جهان دارد. در بسیاری از مناطق این کشور، فاصله میان مراکز صحی و محلات زندگی مردم بسیار زیاد است و بسیاری از زایمان ها در خانه ها و تحت نظر قابله های غیرحرفه ای انجام می شود.

براساس آمار وزارت صحت افغانستان، در حال حاضر به طور اوسط، در هر دو ساعت، یک زن در افغانستان به دلیل مشکلات ناشی از دوره بارداری جان خود را از دست می دهد.

این آمار، به گفته مقامات افغان، بالا ترین سطح مرگ و میر مادران و نوزادان در سطح منطقه است.

وزارت صحت افغانستان امیدوار است با پولی که به تازگی از سازمان ملل متحد دریافت کرده، به تعداد بیشتری از قابله ها آموزش های حرفه ای ارایه کند.

همچنین در نظر است که به ویژه در ولایات دایکندی، فاریاب و بامیان، مراکز جدید صحی برای مراقبت از زنان باردار ایجاد شود.

همزمان با این، به گفته وزارت صحت، قرار است گروه های سیار پزشکان و قابله ها در ولایت بدخشان ترتیب داده شود تا در صورت نیاز، به محلات دورافتاده در این ولایت رفته و به مردم خدمات صحی فراهم کنند.

مطالب مرتبط