وزرای پیشنهادی حامد کرزی به مجلس نمایندگان معرفی شدند

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس .
Image caption مجلس نمایندگان از حکومت به دلیل تاخیر در معرفی وزرا بارها انتقاد کرده بود

ریاست جمهوری افغانستان فهرست نام‌های ۹ وزیر پیشنهادی را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان فرستاده است.

از میان هفت وزارتخانه‌ای که در بیش از دو سال گذشته وزیر نداشته است، به استثنای وزارتخانه های تحصیلات عالی و شهرسازی، باقی افرادی که در این مدت سرپرستی این وزارتخانه ها را برعهده داشتند، از طرف حامد کرزی به عنوان وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شده اند.

در این فهرست اما، برای دو وزارتی که پیش از این وزیر داشت (توسعه دهات و فواید عامه)، چهره های جدید معرفی شده‌اند.

بر این اساس، ویس برمک که پیش از این به عنوان معاون وزارت توسعه دهات کار می کرد، به جای جارالله منصوری، وزیر توسعه دهات و نجیب الله اوژن به جای عبدالقدوس حمیدی، وزیر فواید عامه معرفی شده اند.

آقای اوژن چهره نا آشنایی برای رسانه های افغانستان است و پیش از این در سمت های مهم دولتی کار نکرده است.

برای وزارت تحصیلات عالی نیز که پیش از این سوی سرور دانش سرپرستی می شد، عبیدالله عبید، سفیر کنونی افغانستان در تهران معرفی شده است.

به همین ترتیب، برای وزارت شهرسازی و مسکن نیز که سرپرستی آن به عهده سلطان حسین حصاری بود، فردی به نام حسن عبداللهی پیشنهاد شده است.

نعمت الله غفاری، معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان به بی بی سی گفت که قرار است بزودی اسناد و مدارک تحصیلی نامزدهای پیشنهادی همراه با سابقه کاری شان به مجلس فرستاده شود.

آقای غفاری گفت که مجلس دو روز وقت خواهد داشت تا اسناد و سوابق این افراد را بررسی کند و پس از آن کمیته روسا در مورد تعیین تاریخ برای رای دهی به آنها تصمیم می گیرد.

جنجال دو ساله

معرفی این افراد در حالی صورت می گیرد که دادستان کل و رئیس جمعیت هلال احمر هم باید از مجلس رای اعتماد بگیرند، و این در حالیست که علاوه بر این افراد رئیس و چهار عضو دادگاه عالی نیز تا کنون از سوی رئیس جمهور به مجلس معرفی نشده اند.

موضوع عدم معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی به مجلس در بیش از دو سال گذشته، یکی از موارد جنجال برانگیز در روابط رئیس جمهوری و مجلس بوده است.

رد صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی در زمستان سال ۱۳۸۸ از سوی مجلس،باعث شد که آقای کرزی در معرفی بقیه وزیران خود به مجلس میل چندانی نشان ندهد.

آقای کرزی به جای معرفی بقیه اعضای کابینه به مجلس، وزیران پیشنهادی رد صلاحیت شده را به عنوان "سرپرست" در راس وزارتخانه ها منصوب کرد، ولی این اقدام که با تصویب قانونی از جانب مجلس صورت گرفت، به موضوع جنجالی دیگری در روابط دو طرف تبدیل شد.

مجلس در این مصوبه قید گذاشت که هیچ فردی نباید بیش از سه ماه در راس یک وزارتخانه به عنوان "سرپرست" کار کند، اما آقای کرزی آن را نادیده گرفت و سرپرست‌ها بسیار بیشتر از این مدت به کار خود ادامه دادند.

فهرست کامل وزرای پیشنهادی به مجلس نمایندگان افغانستان:

محمد اسماعیل (وزارت انرژی و آب)، داوود علی نجفی (وزارت ترانسپورت "حمل و نقل")، ثریا دلیل (وزارت صحت)، حسن بانو غضنفر (وزارت امور زنان)، امیرزی سنگین (وزارت مخابرات)، ویس برمک (وزارت توسعه دهات)، حسن عبداللهی (وزارت شهرسازی و مسکن)، نجیب الله اوژن (وزارت فواید عامه) و عبیدالله عبید (وزارت تحصیلات عالی)

مطالب مرتبط