ناتو گزارش دولت افغانستان در مورد تلفات غیرنظامیان را رد کرد

کاپیسا

نظامیان ناتو دریافت گزارش یک هیات دولتی افغانستان را رد کرده‌اند که گفته بود کشته شدگان یک عملیات هوایی این نیروها در ولایت کاپیسا، غیرنظامیان بوده اند.

این هیات در گزارش خود به حکومت افغانستان گفته بود که نظامیان فرانسوی، در یک عملیات هشت نفر را کشته اند که کمتر از شانزده سال سن داشته اند.

اما ناتو به خبرنگاران گفت که اسناد و شواهد موثقی در اختیار دارد که نشان می‌دهد این افراد همه مسلح بوده اند.

مایک ویگستون، از فرماندهان نیروی هوایی ناتو در کابل گفت که تصاویر برداشته شده از این افراد از طریق زمین و هوا نشان می دهد که آنها مسلح بوده اند.

او گفت: "بررسی های اولیه ما نشان می دهد که این افراد (کشته شدگان) نوجوانانی در سنین پانزده تا شانزده سال هستند. از آنجائیکه در افغانستان غیرمعمول نیست که افرادی در این سن مسلح باشند، نیروهای هوایی و زمینی ما، این افراد را تهدیدی برای نیروهای افغان و ناتو دانستند."

با این حال ناتو گفته است که با خانواده های این افراد به دلیل کشته شدن آنها ابراز همدردی می کند.

این حادثه هفته گذشته در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا در شمال کابل صورت گرفت.

ناتو بدنبال این عملیات، از کشته شدن هشت نفر خبر داد اما انتشار ادعاهایی در مورد اینکه کشته شدگان غیرنظامیان بوده اند، حکومت افغانستان را وادار کرد تا هیاتی را برای حقیقت یابی به محل بفرستد.

حکومت افغانستان به عملیات هوایی نیروهای ناتو در این کشور معترض است و می گوید که این گونه حملات، بدون هماهنگی با نیروهای افغان صورت می گیرد و باعث کشته شدگان غیرنظامیان می شود.

با این حال نیروهای ناتو گفته اند که در عملیات کاپیسا، نیروهای افغان قبل از حمله هوایی، در جریان قرار گرفته بودند.

مطالب مرتبط