حامد کرزی از 'آغاز گفتگوی سه جانبه با طالبان' خبر داد

حامد کرزی و رضا گیلانی در اسلام آباد حق نشر عکس Getty
Image caption رضا گیلانی از گفتگوهای افغانستان با طالبان حمایت کرده است

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که مذاکرات سه جانبه میان افغانستان، آمریکا و طالبان برای پایان دادن به خشونتهای ده ساله در این کشور، آغاز شده است.

این نخستین بار است که رئیس جمهوری افغانستان آغاز گفتگوهای صلح با طالبان را اعلام می کند.

پیش از این، مقامات افغان و آمریکایی از تلاشها برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان صحبت کرده بودند و اینکه قرار است دفتری برای گروه طالبان در قطر گشایش یابد.

اما طالبان با آنکه تمایل خود را برای گفتگو با جامعه جهانی نشان داده اند، گفته اند که با دولت افغانستان وارد گفتگو نخواهند شد.

اظهارات تازه رئیس جمهور کرزی در مورد آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، در یک مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مطرح شده است.

آقای کرزی گفته است: "تماس هایی میان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفته است، تماس هایی میان دولت افغانستان و طالبان نیز وجود داشته است."

او افزود: "تماس هایی هم صورت گرفته که همه یکجا در آن دخیل بوده ایم، به شمول طالبان."

آقای کرزی این گفتگو را پیش از سفر به اسلام آباد، پایتخت پاکستان انجام داده بود.

دیدارهای گسترده

رئیس جمهور کرزی در آغاز بازدید سه روزه اش از پاکستان، در نخستین ساعات ورود به اسلام آباد، با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان دیدار کرده است.

آقای گیلانی در این دیدار از تلاشها برای گفتگو با طالبان حمایت کرد و گفت که کشورش از مذاکراتی که رهبری آن بدست افغانها باشد، پشتیبانی خواهد کرد.

هدف از این سفر، شرکت در نشست سران کشورهای افغانستان، پاکستان و ایران اعلام شده است.

با این حال، بخش مهمی از این سفر مربوط به دیدارهای جداگانه آقای کرزی با سران حکومتی و احزاب پاکستان می شود.

او قرار است در حاشیه شرکت در نشست سه جانبه، با آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان، و یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر آن کشور به طور جداگانه دیدار کند.

همچنین دیدارهایی با نواز شریف، رهبر حزب مسلم لیگ پاکستان، اعضای شورای رهبری جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمان، آفتاب خان شیرپاور، رهبر حزب مردم شاخه شیرپاو و مولانا سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع الحق، شامل برنامه این سفر خواهد بود.

دیدار آقای کرزی با افراد مختلفی در بیرون از حکومت پاکستان، در سفرهای قبلی او به آن کشور معمول نبوده است.

دفتر رئیس جمهور کرزی، هدف این دیدارها را "گسترش روابط دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی، مبارزه مشترک علیه تروریسم و همکاری بیشتر دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک صلح" توصیف کرده است.

پاکستان یکی از مهم ترین همسایه های افغانستان به شمار می رود و در بیش از چهل سال اخیر، یکی از بازیگران کلیدی در تحولات مربوط به این کشور بوده است.

اما بی اعتمادی میان این دو کشور بر سر چگونگی مبارزه با گروه های شورشی که در دو سوی مرز مشترک آنها فعال هستند، بر روابط افغانستان و پاکستان سایه انداخته است.

افغانستان همراه با برخی از متحدان بین المللی اش، به پاکستان اتهام حمایت از طالبان و القاعده را وارد می کند، اما پاکستان با رد این اتهامات، دولت افغانستان را به ضعف در اداره کشور و تامین امنیت مناطق مرزی متهم می کند.

مطالب مرتبط