گروه طالبان انجام گفتگو با دولت افغانستان را رد کرد

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption حامد کرزی: "تماس‌هایی میان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفته است، تماس‌هایی میان دولت افغانستان و طالبان نیز وجود داشته است"

طالبان اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان مبنی بر انجام گفتگوهای سه جانبه افغانستان، آمریکا و طالبان را رد کرده اند.

آقای کرزی در گفتگویی با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گفته: "تماس‌هایی میان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفته است، تماس‌هایی میان دولت افغانستان و طالبان نیز وجود داشته است."

او افزود: "تماس‌هایی هم صورت گرفته که همه یکجا در آن دخیل بوده‌ایم، به شمول طالبان."

اما ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان در اطلاعیه‌ای که به رسانه‌ها ارسال شده، گفته است که نمایندگان این گروه "نه در هیچ جایی با دولت اداره بی‌اختیار کابل گفتگو کرده‌اند و نه تا حالا تصمیمی به مذاکره با اداره کرزی دارند."

سخنگوی گروه طالبان اظهارات آقای کرزی را "تبلیغات" خوانده و تاکید کرده که هر کسی که به عنوان نماینده این گروه با دولت افغانستان مذاکره کرده باشد، "جاعل" است.

طالبان پیش از اطلاعیه اخیر در مورد اظهارات آقای کرزی، صحت گفتگوهای خود با آمریکایی‌ها در قطر را مورد تایید قرار داده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان گفته اند که تصمیمی به مذاکره با دولت کابل ندارند

آمریکا در پی این گفتگوها با گشایش دفتر طالبان در قطر موافقت کرد، اما دولت افغانستان در آغاز در اعتراض به آغاز روند گفتگوهای قطر در غیاب خود، سفیر افغانستان در قطر را فراخواند.

حامد کرزی بعدا اما گفت که از هر نوع گفتگویی که منجر به تامین صلح در افغانستان شود، استقبال می‌کند و با گشایش دفتر طالبان در قطر هم موافقت کرد.

به دنبال این تحولات، مقامهای دولت افغانستان اعلام کردند که قرار است در آینده نزدیک رئیس جمهور این کشور با طالبان در عربستان سعودی گفتگو کند.

این مقامها تاکید کرده‌اند که اگر دفتر قطر گشایش هم بیابد، گفتگوهای خود را با گروه طالبان با همکاری عربستان سعودی و ترکیه دنبال خواهند کرد.

مطالب مرتبط