بان‌کی مون: افغانستان به مبارزه با مواد مخدر اولویت دهد

بان کی مون حق نشر عکس
Image caption دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تلاشها برای کاهش کشت خشخاش در افغانستان، کافی نبوده است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواسته است که به مبارزه با مواد مخدر اولویت دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان تلاشهای بیشتر برای برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و از بین بردن مزارع خشخاش و کارگاه های تولید هروئین در افغانستان شده است.

بان کی مون که در اجلاسی در وین سخن می گفت، با اشاره به معاهده پاریس، گفت که باوجود تلاشهای انجام شده، هنوز قاچاق مواد مخدر از افغانستان یک نگرانی جدی است.

معاهده پاریس (Paris Pact) معاهده ای است که براساس آن ۵۰ کشور توافق کرده اند که به صورت هماهنگ برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و کاهش کشت خشخاش در افغانستان، باهم همکاری کنند.

کاهش مصرف در بازارهای اروپا بخشی از اهداف معاهده پاریس است.

اما این تلاشها و همچنین تلاشهای دولت افغانستان در ده سال گذشته نتوانسته است که کشت خشخاش در افغانستان و قاچاق مواد مخدر تولید شده در این کشور به دیگر کشورها را کاهش دهد.

براساس آمار سازمان ملل متحد، افغانستان به تنهایی حدود نود درصد تریاک جهان را تولید می کند و میزان تولید مواد مخدر در سال گذشته میلادی دراین کشور بیش از شصت درصد افزایش یافته است.

مقام های افغان افزایش قیمت مواد مخدر را یکی از عوامل افزایش کشت خشخاش در افغانستان می داند.

ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر در دولت افغانستان در هشتم فبروری (فوریه) امسال اعلام کرد که قیمت مواد مخدر نسبت به سال گذشته سه برابر شده و این مساله تقاضا برای تولید مواد مخدر را بیشتر کرده است.

آقای مقبل گفت که این مساله سبب افزایش کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان نیز شده است.

افغانستان در ده سال گذشته همواره از کاهش تولید مواد مخدر خبر می داد، اما سال گذشته تولید تریاک در افغانستان شصت و یک درصد افزایش یافت.

علاوه بر این، کشت خشخاش نیز در افغانستان در سال گذشته، هفت درصد بالا رفت.

مقامات افغان می گویند یکی از چالش های اصلی سر راه آنها، کشت و تولید مواد مخدر در مناطقی از افغانستان است که حکومت مرکزی، کنترل زیادی بر آن ندارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در ولسوالی ها و مناطقی که عمدتا طالبان بر آن تسلط دارند، کشت خشخاش و تولید مواد مخدر بالا بوده است.

آمارهای رسمی دولت افغانستان نیز نشان می دهد که بیشترین میزان مواد مخدر در افغانستان، در مناطقی از پنج ولایت هلمند، قندهار، فراه، اروزگان و بادغیس تولید می شود، مناطقی که عمدتا با ناامنی روبرو بوده است.

دولت افغانستان و جامعه جهانی باور دارد که ادامه ناامنی در جنوب و شرق افغانستان، با کشت خشخاش رابطه تنگاتنگی داشته است.

در همین حال وزارت داخله افغانستان گزارش کرده که کشت خشخاش در هفده ولایت افغانستان به صفر رسیده و در شش ولایت دیگر نیز نزدیک به صفر است.

دولت افغانستان تعهد کرده است به ولایاتی که کشت خشخاش را به صفر رسانده اند، یک میلیون دلار بدهد تا از آن در زمینه بازسازی و تقویت برنامه های اجتماعی استفاده کنند.

مطالب مرتبط