روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۹ دلو

استیضاح دو عضو کابینه، معرفی ۹ وزیر پیشنهادی به مجلس و همچنین اجلاس سه‌جانبه اسلام‌آباد از مطالب اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل هستند.

روز شنبه، ۲۹ دلو/بهمن، مجلس عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی و بسم‌الله محمدی، وزیر داخله/کشور را استیضاح کرد، اما نمایندگان اظهارات آنها را قناعت‌بخش دانستند و موضوع به رای‌گیری نرسید.

مجلس آقای زاخیلوال را در ارتباط با "ابهام" در دخل و خرج دولت در سال ۱۳۸۹ و "تغییر در سقف بودجه سال ۱۳۹۰" و آقای محمدی را در ارتباط با کشته شدن هشت کودک در کاپیسا استیضاح کرد. این کودکان در حمله‌ای که گفته شده است از سوی ناتو اجرا شد، کشته شدند، اما ناتو این ادعا را رد کرد.

روزنامه سخن جدید در سرمقاله خود با عنوان "بازی جدید در میدان پارلمان"، معرفی وزیران پیشنهادی به مجلس از سوی حامد کرزی را نشانه‌ای از "دستپاچگی" حکومت در آستانه استیضاح دو عضو کابینه دانسته است.

به باور این روزنامه، پیش از این حکومت در برابر درخواست مجلس برای معرفی هفت عضو کابینه در دو سال گذشته "اتلاف وقت" کرده و از پذیرفتن این درخواست مجلس خودداری کرده است. به نظر سخن جدید، گاهی حکومت در این مدت مجلس را درگیر اختلاف‌های درونی کرده است.

نویسنده سخن جدید معتقد است که استیضاح آقایان محمدی و زاخیلوال "جنبه قومی" داشته است. این روزنامه هشدار داده است که "برخورد قومی" در پارلمان می‌تواند خطرناک باشد. سرمقاله‌نویس این روزنامه افزوده است که فهرست ارسال‌شده در مورد وزیران پیشنهادی به مجلس هم جنبه قومی داشته است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، هفته گذشته ۹ تن را به عنوان وزیران پیشنهادی خود به مجلس معرفی کرد. هفت وزارتخانه از دو سال پیش به وسیله "سرپرست‌ها" اداره می‌شدند و دو تن دیگر برای وزارتخانه‌هایی که تا این اواخر وزیر داشتند، معرفی شده است.

ماندگار با لحن طعنه‌آمیزی نوشته است: "پس از ماه‌ها انتظار و در پی درخواست‌های مکرر مجلس نمایند‌گان، سرانجام رئیس‌جمهوری مهم‌ترین تصمیم زند‌گی سیاسی خود را گرفت و در کشور قحط‌الرجال موفق شد چند چهره برازنده و متخصص را بدون در نظرداشت مسایل قومی و گروهی به عنوان وزیر به مجلس نمایند‌گان به منظور بررسی صلاحیت‌هایشان معرفی کند."

نویسنده افزوده است: "آقای کرزی در طول یک دهه حکومت‌داری خود در محدوده دوصد و یا ۲۵۰ نفر عمل کرده است و کابینه و پست‌های بلند دولتی میان همین افراد همواره در رفت و برگشت بوده است. اگر زمانی یک فرد در یک وزارت به بن‌بست رسید و ناکام شد، هیچ فرقی نمی‌کند، این فرد را برمی‌دارد و در جایی دیگر مقرر می‌کند."

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "افغانستان در دام سیاست‌های منطقه‌ای" نوشته است که نشست سران کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان در اسلام‌آباد از نظر زمانی اهمیت ویژه‌ای دارد و در پی انتشار خبر گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان، کشورهای منطقه درصدد یافتن جایی برای خود در گفت‌وگو با شورشیان هستند.

این روزنامه افزوده است که پاکستان در ده سال گذشته در ارتباط با قضیه افغانستان در محور توجه بوده و با آغاز گفت‌وگوهای قطر احساس کرده که حالا در حاشیه قرار گرفته است. به باور هشت صبح، حالا پاکستان بیش از هر کشور دیگر در پی تلاش‌های دیپلماتیک در این مورد است.

به نظر این روزنامه، ایران و پاکستان در ده سال گذشته همواره مخالف حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان بوده‌اند و حالا در آستانه امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا، نگران ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان هستند.

اجلاس سران افغانستان، ایران و پاکستان در اسلام‌آباد موضوع مورد بحث شماری دیگر از روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و آصف‌علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان، آخر هفته گذشته در اسلام‌آباد با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. تامین امنیت و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای، از مسائل اصلی در گفت‌وگوهای آنها بوده است.

هشت صبح معتقد است که در حالی که پاکستان و ایران در حال "منازعه" با آمریکا هستند، حضور حامد کرزی در اجلاس اسلام‌آباد می‌تواند واکنش منفی متحدان غربی او را در پی داشته باشد. این روزنامه تاکید کرده است که نگرانی اصلی این است که در چنین وضعیتی افغانستان "در دام سیاست‌های فریبکارانه" همسایگان بیفتد و فرصت برای مداخله آنها فراهم شود.

روزنامه افغانستان نوشته است که آقای کرزی در سفر به پاکستان انتظار داشت که در گفت‌وگو با مقام‌های دولت و رهبران گروه‌های مذهبی پاکستانی موفق شود که زمینه گفت‌وگو با سران گروه طالبان افغانستان فراهم شود، اما پاکستان با رد ادعای داشتن ارتباط با طالبان، انتظار آقای کرزی را برآورده نکرد.

این روزنامه افزوده است که حنا ربانی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفته است که اگر مقام‌های دولت افغانستان "خواست‌های مسخره" در این مورد داشته باشند، قابل قبول نخواهد بود. به نظر روزنامه افغانستان این سخنان به معنای آن است که رئیس جمهور افغانستان در این سفر برنامه مشخصی نداشته است.

محمدرضا هویدا، مدیر مسئول این روزنامه، در ادامه نوشته است که آقای کرزی مانند سفر اخیرش به اسلام‌آباد، سفرهای متعددی به کشورهای مختلف داشته و تقویت روند گفت‌وگو و مصالحه با طالبان از اهداف اصلی او در این سفرها بوده است، اما این سفرها دستاوردی در این زمینه نداشته است.

اما روزنامه دولتی انیس این اجلاس را "تاریخی و بااهمیت" توصیف کرده و نوشته است: در حالی که افغانستان و پاکستان با مشکل ناامنی مواجه هستند، ایران در روابطش با کشورهای غربی بر سر پرونده هسته‌ای خود با چالش‌هایی مواجه است، این نشست برای حفظ روابط میان سه کشور اهمیت دارد.

این روزنامه افزوده است که انتظار افغانستان از این اجلاس این است که در امر مبارزه با تروریسم در منطقه همکاری میان این سه کشور گسترش یابد و تهدیدی از خاک این کشورها علیه یکدیگر وجود نداشته باشد. به نظر انیس، اجرای تعهدات سه کشور در این زمینه می‌تواند در راستای کاهش تشنج در منطقه و جهان موثر باشد.

مطالب مرتبط