سرما در افغانستان جان چهل نفر را گرفت

غلام سخی کارگر نوراوغلی
Image caption "در جریان یک ماه گذشته در اثر یخ زدگی در کشور، نزدیک به چهل نفر فوت کرده که بیشتر آنها اطفال و در مناطق کوهستانی بوده اند"

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان تائید کرده است که در جریان یک ماه گذشته بیشتر از ۴۰ نفر در اثر سرمای شدید جان باخته اند.

غلام‌سخی کارگر نوراوغلی، سخنگوی این وزارت به بی بی سی گفت که بیشتر این قربانیان، کودکانی روستایی در مناطق کوهستانی بوده اند.

آقای نوراوغلی گفت: "سرمای امسال در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است. گزارش شده که سرما در زمستان امسال در مناطقی از افغانستان به ۲۰ درجه زیر صفر رسیده است."

او افزود: "گزارش هایی که به وزارت صحت رسیده، نشان می دهد که در جریان یک ماه گذشته در اثر یخ زدگی در کشور، نزدیک به چهل نفر فوت کرده که بیشتر آنها اطفال و در مناطق کوهستانی بوده اند."

از سوی دیگر، سازمان حمایت از کودکان هشدار داده که با ادامه این وضع، ممکن است کودکان بیشتری تلف شوند.

مسئولان این سازمان گفته اند که کودکان خیمه(چادر) نشین که سرپناه مناسب، لباس گرم و مواد سوخت کافی ندارند، در معرض خطر هستند.

به گفته آنها، این کودکان که در اثر سوءتغذی ضعیف شده اند، حالا در برابر بیماری هایی مثل سینه بغل (سینه پهلو)، به شدت آسیب پذیرند و به مراقبت های بیشتر نیاز دارند.

در چند روز اخیر، نهادهای دولتی و غیردولتی به شمول سازمان حمایت از کودکان، به خیمه نشینان کابل کمکهایی از قبیل مواد غذایی، لباس و پتو توزیع کرده اند.

اما کریستین روهرز، مسئول رسانه ای این سازمان در افغانستان گفت : "در واقع، به این مشکل از سوی ادارت دولتی و غیردولتی، رسیدگی شده، اما همانگونه که می‌دانیم، سرما تا دو یا سه هفته دیگر ادامه دارد، پس ما نیاز داریم تا به خانواده های آسیب پذیر کمکهای فوری برسانیم."

حق نشر عکس AFP
Image caption "سرمای امسال افغانستان در بیست سال گذشته سابقه نداشته است"

براساس آمارهای تخمینی، در حال حاضر بیشتر از ۳۰ اردوگاه غیررسمی در حومه شهر کابل وجود دارد که دست کم ۲۰ هزار نفر را که از ترس جنگ در مناطق ناامن فرار کرده اند، در خود جا داده است.

خانواده هایی که در این اردوگاهها به سر می برند، از امکانات لازم برخوردار نیستند.

ولی تنها آنها نیستند که در معرض خطر سرما قرار دارند، بلکه خانواده های فقیر در مناطق سرد و کوهستانی و صعب العبور هم از سرما رنج می برند.

اخیرا مقامهای ولایت دایکندی در مرکز افغانستان تائید کرده اند که شش نفر در این ولایت در اثر سرما جان داده اند.

به گفته آنها، این افراد در وقت انتقال یک بیمار به یک درمانگاه، در اثر سرمای شدید جان داده اند.

مطالب مرتبط