مرگ ۱۲۴نفر در افغانستان بر اثر ریزش بهمن در یک ماه اخیر

بدخشان حق نشر عکس bbc
Image caption بیشترین تلفات ریزش بهمن در بدخشان بوده است

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان گفته است که دست کم یکصد و بیست و چهار نفر در اثر برف‌کوچ ها (بهمن) در سراسر افغانستان کشته شده اند.

این آمار مربوط به یک ماه اخیر است و بیشتر تلفات ناشی از برف کوچ در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان گزارش شده است.

محمد اسلم سیاس، معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی گفت که تنها در ولایت بدخشان، نزدیک به چهل نفر زیر برف‌کوچ شده و تلف شده اند.

پیشتر از این، وزارت صحت افغانستان گفته که بیش از چهل نفر در این کشور در اثر سرما و یخ‌زدگی جان داده اند.

به گفته مقامات این وزارت، بیشتر این تلفات مربوط به کودکان و خانواده های می شود که در مناطق کوهستانی زندگی می کنند.

افغانستان امسال یکی از سردترین زمستان های خود را تجربه می کند و در برخی مناطق این کشور، سرما تا بیست درجه زیر صفر رسیده است.

ریزش برف‌کوچ در ولایات مرکزی و شمال شرقی و همچنین در مسیر بزرگراه های که روزانه دهها موتر (خودرو) خورد و بزرگ از آن عبور می کند، یکی از علت های اصلی افزایش تلفات ناشی از زمستان در افغانستان بوده است.

اما در کنار آن، فقر و عدم امکانات لازم زندگی باعث شده تا به ویژه کودکان و بزرگسالان در معرض خطر ناشی از یخ‌زدگی قرار بگیرند.

براساس آمارهای تخمینی، در حال حاضر بیشتر از ۳۰ اردوگاه غیررسمی تنها در حومه شهر کابل وجود دارد که دست کم ۲۰ هزار نفر را در خود جا داده است.

این خانواده ها، عمدتا از بی جاشدگان داخلی هستند و به دلایل مختلف، از جمله نا امنی در مناطق اصلی شان و یا نداشتن سرپناه، به خیمه های این اردوگاه ها رو آورده اند.

سازمان حمایت از کودکان هشدار داده که با ادامه این وضع، ممکن است کودکان بیشتری در افغانستان به دلیل سردی هوا تلف شوند.

مسئولان این سازمان گفته اند که کودکان خیمه (چادر) نشین که سرپناه مناسب، لباس گرم و مواد سوخت کافی ندارند، در معرض خطر هستند.

به گفته آنها، این کودکان که در اثر سوءتغذی ضعیف شده اند، حالا در برابر بیماری هایی مثل سینه بغل (سینه پهلو)، به شدت آسیب پذیرند و به مراقبت های بیشتر نیاز دارند.

در چند روز اخیر، نهادهای دولتی و غیردولتی به شمول سازمان حمایت از کودکان، به خیمه نشینان کابل کمکهایی از قبیل مواد غذایی، لباس و پتو توزیع کرده اند.

اما کریستین روهرز، مسئول رسانه ای سازمان حمایت از کودکان در افغانستان گفت : "در واقع، به این مشکل از سوی ادارات دولتی و غیردولتی، رسیدگی شده، اما همانگونه که می‌دانیم، سرما تا دو یا سه هفته دیگر ادامه دارد، پس ما نیاز داریم تا به خانواده های آسیب پذیر کمکهای فوری برسانیم."

مرگ ۱۲۴ نفر بر اثر ریزش بهمن در یک ماه اخیر

مطالب مرتبط