روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۳۰ دلو

Image caption تیتر اول روزنامه ماندگار

استیضاح وزیران مالیه (دارایی) و داخله (کشور) افغانستان و بازگشت حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان از اجلاس اسلام‌آباد، در محور بحث‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

مجلس روزشنبه، ۲۹ دلو/بهمن، مجلس عمر زاخیلوال، وزیر مالیه را در ارتباط با ابهام در حساب دخل و خرج دولت در سال ۱۳۸۹ و تغییر در سقف بودجه سال ۱۳۹۰ و بسم‌الله محمدی، وزیر داخله را در ارتباط به کشته شدن هشت کودک در حمله نیروها ناتو در کاپیسا استیضاح کرد.

اما مجلس توضیحات آنها را در مورد اتهام‌های مطرح‌شده قناع‌بخش دانست و موضوع به رای‌گیری درباره تایید یا رد صلاحیت آنها در سمت‌های خود نرسید. مجلس طرح استجواب چهارده وزیر دیگر را هم تصویب کرده است.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که "با مطرح شدن بحث استیضاح وزیران داخله و مالیه، این برداشت وجود داشت که پارلمان در تلاش است تا به نوعی یک حلقه فشار به‌دور حکومت بکشد و این حلقه را به‌مرور زمان تنگ‌تر کند".

به نظر هشت صبح اما طرح استیضاح آقای محمدی با عنوان کردن "بهانه‌ای نه چندان عمیق" این تلاش‌ها ناکام شد و در نتیجه فرصتی فراهم شد که آقای زاخیلوال هم به راحتی از خود دفاع کرد. نویسنده معتقد است که چنین استیضاح‌ها راه به جایی نمی‌برد و نتیجه‌ای جز افزایش پراکندگی در مجلس ندارد.

هشت صبح در ادامه افزوده است: "مجلس نمایندگان می‌توانست بر چند وزیر دیگر، که کفایت ‌کاری‌شان به مراتب از کفایت وزیر داخله و مالیه کم‌تر است و در طول زمان تصدی وزارت‌خانه‌ها کارهای در خور توجهی انجام نداده‌اند، نشانه بگیرد و فشارهای موثری را نیز بر حکومت وارد کند."

روزنامه افغانستان هم در مطلب مشابهی نوشته است که مجلس پس از تحمل یک سال تنش داخلی، به نظر می‌رسید که حالا تصمیم گرفته است که به کارهای خود سامان داده و کارهایش را در قبال انجام مسئولیت‌های خود در زمینه قانونگذاری و نظارت بر کارکردهای قوه مجریه در حد قابل قبولی برساند.

این روزنامه اما افزوده است که نتیجه‌ای که از طرح استیضاح وزیران مالیه و داخله به دست آمد، خلاف این انتظار بود. به نظر این روزنامه، مجلس در عنوان کردن دلایل استیضاح این وزیران "ضعیف" عمل کرد و این ضعف کل طرح استیضاح و استجواب مطروحه را مشابه به یک طرح "تبلیغاتی" کرد.

Image caption تیتر اول روزنامه افغانستان

روزنامه افغانستان معتقد است که دلایل استیضاح این دو وزیر "از آغاز کافی و موجه نبود و این موضوع از طریق استجواب نیز قابل حل بود". نویسنده "معامله‌های پنهانی" برای ابقای این وزیر را هم محتمل دانسته و تاکید کرده است که اگر این احتمال درست باشد، این امر اعتبار مجلس را مخدوش خواهد کرد.

"عصبانیت بر سر میز مذاکره و معامله در پشت درهای بسته" تیتر اول روزنامه ماندگار است. نویسنده با اشاره به گفتگوهای پرتنش میان حامد کرزی و رهبران پاکستانی در حاشیه اجلاس سه‌جانبه اسلام‌آباد نوشته است که "شاید آقای کرزی سخنان تندوتیزی بر سر میز مذاکره با پاکستانی‌ها گفته باشد، ولی مهم این است که در پشت درهای بسته چه گفته است".

محمود احمدی‌نژاد، حامد کرزی و آصف علی زرداری، رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان هفته گذشته در اجلاس سران سه کشور در اسلام‌آباد با هم دیدار و گفتگو کردند. در حاشیه این اجلاس آقای کرزی موضوع مصالحه با طالبان را با رهبران پاکستانی در میان گذاشت و خواهان همکاری شد.

ماندگار افزوده است: "آقای کرزی اگر ریگی در کفش نداشت، باید با برنامه‌ای مشخص، راهی سفر اسلام‌آباد می‌شد و با ارایه طرحی مشخص و سنجیده‌شده، مقام‌های پاکستانی را وادار می‌کرد که به راستی افغان‌ها را در رسیدن به صلح و امنیت کمک کنند."

نویسنده ماندگار معتقد است که "مقام‌های کشور ما هنوز نمی‌دانند که در مناسبات منطقه‌ای خود چگونه عمل کنند." نویسنده افزوده است: در حالی که دولت افغانستان در گذشته سفر برنامه‌ریزی‌شده نخست وزیر پاکستان به کابل را لغو کرد، حالا خواستار دستگیری ملا عمر، رهبر طالبان، شده است.

آرمان ملی در سرمقاله خود اجلاس سه‌جانبه اسلام‌آباد را "نمایش مضحکه" خوانده و نوشته است که حامد کرزی از این نشست با "دست خالی" بازگشت. این روزنامه افزوده است که از اجلاس سران تنها پاکستان سود برده است و ایران و افغانستان دستاوردی از این نشست نداشته‌اند.

این روزنامه نوشته است که وزیر خارجه پاکستان حضور ملا عمر در کشورش را خنده‌آور خوانده و این سخن به نظر آرمان ملی، حاکی از آن است که پاکستان قصد دارد از گروه طالبان به عنوان "مهره‌ای" در دست خود استفاده کند. نویسنده این مطلب افزوده است که پاکستان حضور اسامه بن لادن را هم در خاک خود انکار می‌کرد، ولی او بعدا در نزدیک اسلام‌آباد کشته شد.

آرمان ملی همچنین در ادامه نوشته است: در حالی که پاکستان "چشم طمع دوخته تا از جنگ افغانستان سود کلانی به دست آورد"، افغانستان پیوسته انتظار دارد که پاکستان برای ختم جنگ در افغانستان همکاری کند. نویسنده معتقد است که حالا دیگر پاکستان همکاری نخواهد کرد و جنگ افغانستان ادامه خواهد یافت.

برخی از روزنامه‌های دیگر، اظهارات اخیر رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رئیس حمهور افغانستان، درباره مصالحه با گروه طالبان را مورد انتقاد قرار داده و آن را نشانه‌ای از اختلاف بر سر مصالحه با طالبان در میان مقام‌های ارشد دولت دانسته‌اند.

حق نشر عکس .
Image caption سپنتا: "گر چنین باشد که حکومت افغانستان طالبان را به قدرت برگرداند و ما از دستاوردهای خود صرف نظر کنیم، من از همین حالا می‌خواهم به مردم افغانستان بگویم که شخصاً شرمسار تاریخ هستم"

آقای سپنتا اخیرا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز گفته است: "اگر چنین باشد که حکومت افغانستان طالبان را به قدرت برگرداند و ما از دستاوردهای خود صرف‌نظر کنیم، من از همین حالا می‌خواهم به مردم افغانستان بگویم که شخصاً شرمسار تاریخ هستم."

روزنامه محور در تیتر اول خود نوشته است: "در سیاست دولت افغانستان خط قرمز وجود ندارد". نویسنده پرسیده است که اگر مشاورت امنیت ملی رئیس جمهوری از مصالحه با طالبان بر سر "تقسیم قدرت" شرمسار تاریخ است، تلاش‌های صلح برای چه است؟

این روزنامه معتقد است که اظهارات آقای سپنتا نشان داد که دولت افغانستان در مورد مصالحه با طالبان راهکار مشخصی ندارد و اجماعی هم در میان مقام‌های دولتی در این مورد وجود ندارد. به نظر محور، دلیل آن این است که دولت افغانستان اصلا دولتی فعال نیست.

روزنامه باور ملی در مطلبی نوشته است که اظهارات مشاور امنیت ملی کرزی از وجود اختلاف‌های بزرگی در مورد مصالحه با طالبان در دولت افغانستان پرده برداشته است. به نظر این روزنامه، این اظهارات احتمال موجودیت "معیارهای قبیله‌ای و زبانی" در کاخ ریاست جمهوری را بیشتر کرده است.

نویسنده سخنان رنگین دادفر سپنتا را "نادرست" خوانده و آن را به گرایش‌های قبیله‌ای نسبت داده است که هدف از آن "تخریب" روند مصالحه با طالبان است. باور ملی افزوده است که چنین اظهاراتی می‌تواند این روند را با چالش‌هایی مواجه کند.

مطالب مرتبط