'عدالت در گذار'، فرهنگ حقوق بشری منتشر شد

Image caption این فرهنگ تنها به واژه‌ها بسنده نکرده و بعضی از مفاهیم رایج در خصوص مقوله‌های حقوق بشری و عدالت را هم در این کتاب می‌توان دید

در کشوری که همیشه قاضی­‌ها‌یش تفنگ هایی بوده است که جوهر سرخ داشته اند، انتشارات آرمان شهر "عدالتِ در حال گذار" را، از الف تا یا، برای مردم این کشور به صورت کتاب درآورده است.

فرهنگ‌نامه عدالتِ در گذار (عدالت انتقالی) برای اولین بار در افغانستان به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط انتشارات آرمان‌شهر چاپ شد.

این فرهنگ در برگیرنده واژه‌هایی است که در خصوص مسئله حقوقی عدالت و حقوق بشری به کار می‌روند. این واژه‌ها به همراه توضیحاتی چاپ شده است.

این فرهنگ طوری تنظیم شده است که مخاطبان عادی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این کار به ویژه با هدف فراهم آوردن منبعی برای فعالان حقوق بشری انجام شده است تا بتواند هم راهنمای اولیه و هم منبع جامع برای رجوع در خصوص این واژه‌ها باشد.

البته این فرهنگ تنها به واژه‌ها بسنده نکرده و بعضی از مفاهیم رایج در خصوص مقوله‌های حقوق بشری و عدالت را هم شرح داده است.

در پیش­گفتار کتاب نوشته شده که کار گردآوری و نگارش اول این واژه­‌ها و مفاهیم توسط گیسو جهان­گیری، مبارک شَریپوا و خلیل رستم­خانی انجام شده است.

پشتیبان این کار هم گروهی در فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشری بوده که کار اصلی پژوهش و تهیه پیش‌نویس انگلیسی را هم به عهده داشتند. حتا به نام دکتر عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس این فدراسیون هم اشاره‌ای شده که در تنظیم این فرهنگ‌نامه به یاری این گروه آمده است.

گردآورندگان این کتاب می‌گویند گستردگی واژگان و توضیحات دلیلی شده که روی این اثر نام فرهنگ را بگذارند، اما هیچ اشاره‌ای نشده که آیا تمام واژگان مربوط به مسایل حقوق بشری در این فرهنگ گنجانده شده است یا نه.

هدف از این کتاب فراهم آوردن منبعی جامع برای پژوهند­گان مسایل حقوق بشری در جغرافیای زبانی فارسی و انگلیسی عنوان شده است.

بخش فارسی این کتاب با توضیح در خصوص واژه آزادی شروع می‌شود و به واژه وکیل ختم می‌شود.

کیفیت چاپ این کتاب را هم می‌توان مورد توجه قرار داد. کیفیت چاپ این فرهنگ خیلی خوب است.

انتشارات آرمان‌شهر کار خودش را در افغانستان از شش سال پیش در کابل شروع کرد. به گفته روح‌الامین امینی مسئول نشرات آرمان‌شهر، این انتشارات تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار جلد کتاب منتشر کرده است که بیشتر در برگیرنده مقولات حقوق بشری و فرهنگی است.

مسئولین بخش نشرات آرمان‌شهر گفته‌اند که به زودی قرار است فرهنگ‌نامه عدالت در گذار به زبان فرانسه هم برگردان و چاپ شود.

مطالب مرتبط