روزنامه های کابل: دوشنبه، اول حوت

دستور تازه وزارت دفاع افغانستان مبنی بر بازگشت خانواده های سربازان ارتش این کشور از پاکستان و همچنین جنجالها بر سر استیضاح دو عضو کابینه از مطلب اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

ماندگار در تتر اولش نوشته: "نفوذی‌های آی‌اس‌آی (سازمان اطلاعات پاکستان) با شناسنامۀ افغانی شامل نهادهای امنیتی می‌شوند" و در توضیح آن با اشاره به دستور وزارت دفاع مبنی بر بازگشت خانواده‌های سربازان ارتش از پاکستان، این وزارت در استخدام سربازان "مقررات سختگیرانه‌تری" به اجرا می‌گذارد.

اخیرا گزارشهایی منتشر شده که وزارت دفاع افغانستان برای جلوگیری از نفوذ سازمان اطلاعات پاکستان در داخل ارتش افغانستان، به سربازان ارتش دستور داده که یا خانواده های خود را از پاکستان بازگردانند یا ارتش را ترک کنند.

گزارشگر ماندگار از قول عبدالحمید حمید، فرمانده ارتش در ولایت قندهار نوشته: "برخی اوقات، خانواده‌های این سربازان به عنوان گروگان توسط سازمان‌های استخباراتی پاکستان برای وارد کردن فشار بر آن‌ها استفاده می‌شود تا آنچه را که قصد دارند، انجام دهند."

نویسنده ماندگار از قول شکریه بارکزی، رئیس پیشین کمیسیون امور دفاعی مجلس نمایندگان نوشته که است که شماری از "افراد کلیدی وزارت دفاع در گذشته ارتباط تنگاتنگی با سازمان استخباراتی پاکستان داشته‌اند" و "امروزه بیشترینه افرادی که به عنوان قراردادی در وزارت دفاع کار می‌‌کنند، اتباع پاکستان هستند."

هشت صبح در سرمقاله خود با طرح این پرسش کهچرا تنها سربازان خانواده‌های‌شان را فراخوانند؟" نوشته که "اگرچه هر اقدامی که از سوی حکومت برای جلوگیری از رخنه‌ نیروهای مخرب در صفوف ارتش و پولیس صورت بگیرد، قابل تقدیر است؛ اما آیا تنها سربازان باید شامل این برنامه شوند؟"

روزنامه افزوده: "اقدام برای اصلاحات و جلوگیری از نفوذ و فشار کشورهای همسایه باید از راس آغاز شود و در اول باید بر این مقامات فشار وارد شود تا خانواده‌های‌شان را به کشور فرا بخوانند. وزیری که فرزندش در این خاک بزرگ نمی‌شود و پرورش نمی‌یابد، تمایلی برای خدمت ندارد."

هشت صبح معتقد است که " مقامی که تعطیلات آخر هفته‌اش را به‌جای سرزدن به مناطق مختلف کشور و دریافتن مشکلات مردمش، در یک کشور همسایه سپری می‌کند، دلگرمی چندانی برای کار صادقانه به این کشور ندارد". نویسنده تاکید کرده که اصلاحات در این زمینه باید از "جاهای مناسب" آغاز شود.

اراده در سرمقاله خود نحوه برگزاری جلسه استیضاح عمر زاخیلوال وزیر مالیه (دارایی) و بسم الله محمدی وزیر داخله (کشور) را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که در این جلسه به نمایندگان حق طرح پرسش داده نشد و همین موضوع باعث انتقادهای شدید آنها در یک روز بعد از آن شد.

جلسه استیضاح این دو وزیر در روز شنبه، ۲۹ دلو/بهمن، برگزار شد و روز یکشنبه شماری از نمایندگان از هیات رئیسه مجلس به شدت انتقاد کردند که به آنها حق طرح سوال نداد. یک نماینده قندهار در اعتراض به همین موضوع دستها و پاهای خود را در مجلس با زنجیر و دهن خود را با پارچه سیاه بست.

اراده اعتراض این نمایندگان را درست و بجا دانسته و افزوده که این اعتراضها در برابر "قانون‍‌گریزی‌هایی" صورت گرفته که ریشه اصلی آن در "دستگاه قدرت" است. نویسنده افزوده که حالا خانه ملت به محل "آزمایش سیاستها و بازی های زورگویان پرقدرت در راس دستگاه" دولت تبدیل شده است.

سرمقاله نویس اراده معتقد است هر تصمیمی که در مجلس گرفته می شود، به اثر دست اندازی‌ها قبل از اجرا خنثی می‌شود "تا باشد که منافع حاکمان تامین شود و از منافع ملی کسی سوال نکند". نویسنده تاکید کرده که نمایندگان راستین مردم نگذارند که دستان پیدا و پنهان مجلس را به هرج و مرج بکشاند.

اما روزنامه افغانستان نوشته که ادعاهایی در مورد "زد و بند" شماری از نمایندگان در ارتباط با دادن رای اعتماد یا سلب صلاحیت وزیران مطرح شده است. روزنامه افزوده که این ادعاها چه صحت داشته باشد چه نداشته باشد، نشان از آن دارد که مسائلی فراتر از وظایف و صلاحیتهای نمایندگان در جریان است.

روزنامه با اشاره به این که شماری از نمایندگان یک دیگر را به دریافت پول در هنگام استیضاح وزیران متهم می کنند و حکومت هم با ابزارهای مختلف در صدد "تضعیف" مجلس است، پرسیده که پارلمان در چنین وضعیتی چگونه می تواند "ضعفهای حکومت" را آشکار و برای اصلاح آن اقدام کند.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان در ادامه نوشته در وضعیتی که "برخوردهای فیزیکی و پرخاشگری" بر فضای اجلاس پارلمان مسلط باشد، مجلس نمی تواند بر کارکردهای قوه مجریه نظارت و نهادهای حکومتی را وادار به پاسخگویی کند.

آرمان ملی از قول عبدالرحیم ایوبی، نماینده ای که روز یکشنبه خود را با زنجیر بست، نوشته که مجلس تحت تاثیر حزب اسلامی و جمعیت اسلامی قرار دارد. او گفته که این حزب از یک سو با دولت می جنگد و از سوی دیگر در داخل مجلس "هرج و مرج برپا می کند".

روزنامه همچنین از قول فرهاد عظیمی، منشی (دبیر) مجلس نوشته که تعداد انگشت شماری از اعضای مجلس "به اشاره شبکه های جاسوسی" تصمیم دارند که به اعتبار مجلس آسیب برسانند و برنامه های عادی آن را به تشنج بکشانند.

روزنامه های دولتی دیدار سناتوران آمریکایی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را مهم دیده و از جمله روزنامه اصلاح نوشته که آقای کرزی در این دیدار به "حساسیت" افکار عمومی کشور در مورد عملیات شبانه نیروهای بین المللی در افغانستان اشاره کرد.

پنج عضو سنای آمریکا روز یکشنبه، ۳۰ دلو/بهمن به ریاست جان مک کین با آقای کرزی دیدار کردند و این هیات بر ادامه عملیات شبانه تاکید کرده و گفته اند که این موضوع نباید بر امضای پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان اثر بگذارد.

اصلاح همچنین نوشته که آقای کرزی در این دیدار گفته است که مردم افغانستان خواهان امضای این پیمان هستند و این پیمان باید به گونه ای باید باشد که بیانگر توافق دو کشور مستقل و دارای حاکمیت باشد. آقای کرزی افزوده که پیش از این لویه جرگه مشورتی در این مورد موافقت کرده است.

مطالب مرتبط