مجلس افغانستان از توضیح وزیران افغان در باره بودجه قانع نشد

حق نشر عکس Getty
Image caption مجلس خواستار توضیحات کتبی وزیران در باره بودجه توسعه ای سال ۱۳۸۹ شده است

مجلس نمایندگان افغانستان از توضیحات چهار عضو کابینه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره مصرف نشدن بودجه توسعه ای/ عمرانی وزارتخانه‌ها، قانع نشد

آصف رحیمی وزیر زراعت، اسماعیل خان وزیر انرژی و آب، عمر زاخیلوال وزیر مالیه (دارایی) و سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ روز سه شنبه، ۲ حوت/اسفند در مجلس حاضر شدند.

براساس حساب دخل و خرج دولت در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، چهارده وزارتخانه تنها کمتر از ۴۰ درصد بودجه توسعه ای خود را مصرف کرده اند و مجلس خواستار توضیح وزیران شده بود.

روز سه شنبه این چهار وزیر دلائل خود را در این مورد توضیح دادند و پس از آن یک نماینده مجلس گفت که "گزارش وزرا مخالف قطعیه (حساب دخل و خرج) است."

آقای رحیمی بودجه توسعه ای وزارت خود را ۱۱۹.۵ میلیون دلار اعلام کرد، اما افزود که عدم پرداخت به موقع پول برای اجرای چند پروژه بزرگ از جانب کمک کننده ها باعث مصرف نشدن آن شده است.

اسماعیل خان در این جلسه ضمن تاکید بر این که دلائل او "موجه" هستند، گفت که ناامنی و کوهستانی بودن برخی مناطق افغانستان باعث شده که وزارتخانه تحت امر او نتواند بودجه توسعه ای خود را مصرف کند.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ عدم صلاحیت وزارتخانه خود برای مصرف بودجه را دلیل مصرف نشدن بودجه توسعه ای این وزارت دانست.

اما این دلائل از جانب نمایندگان مورد قبول واقع نشد و آنها با لحن تندی از وزیران انتقاد کردند که تلاش دارند که عدم توانایی نهادهای تحت امر خود را در اجرای پروژه های توسعه ای توجیه کنند.

شکریه بارکزی، عضو مجلس یکی از این نمایندگان بود و گفت که "تا چه وقت ما مهر سکومت بر لب بزنیم؟"

خانم بارکزی افزود: "وزیران کوشش دارند و ملامتی را به دوش کسی دیگر می گذارند و می گویند که اشتباه در سند بودجه است، کمک کننده پول نداد و ما نتوانستیم، بالاخره می آیند با تمام مشکلات یک درصدی را خودشان می کشند و می گویند که بالاتر از چهل درصد شد."

حق نشر عکس parliament.af
Image caption مجلس روز دوشنبه زیران حج و اوقاف، امور مهاجرین، حمل و نقل، توسعه دهات و عدلیه (دادگستری) در همین ارتباط فراخواند

در نهایت تصمیم مجلس بر این شد که این وزیران دلائل خود در مورد مصرف نشدن بودجه توسعه ای نهادهای تحت امرشان را به صورت کتبی در اختیار مجلس بگذارند.

مجلس نمایندگان اعلام کرده که چهارده وزارتخانه نتوانسته اند که بیشتر از چهل درصد بودجه توسعه ای خود را در سال ۱۳۸۹ مصرف کنند.

به همین دلیل، مجلس طرح استجواب وزیران این وزارتخانه ها را تصویب کرده و آنها را برای ارائه توضیحات در این مورد فراخوانده است.

مجلس روز دوشنبه، اول حوت/اسفند وزیران حج و اوقاف، امور مهاجرین، حمل و نقل، توسعه دهات و عدلیه (دادگستری) را در اهمین ارتباط فراخوانده بود.

قرار است که در روزهای آینده شماری دیگر از وزیران در جلسه های استجواب مجلس نمایندگان شرکت کنند و دلائل ناتوانی اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ای وزارتخانه های خود را به مجلس توضیح دهند.

مطالب مرتبط