افزایش تلفات سومین روز تظاهرات ضد ناتو در افغانستان

تظاهرات در هلمند حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان در هلمند، پرچم آمریکا را آتش زدند

در سومین روز تظاهرات در اعتراض به سوزاندن نسخه های قرآن در یک پایگاه نظامی ناتو در افغانستان، دست کم هشت نفر، به شمول دو سرباز خارجی کشته شده اند.

چندین نفر از تظاهرکنندگان و همچنین ده مامور پلیس نیز در جریان این تظاهرات، زخمی شده اند.

مقامات می گویند، تظاهرکنندگان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، تلاش کردند به یک پایگاه نظامی مربوط به نیروهای افغان و آمریکایی حمله کنند و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از این حمله تیراندازی کردند.

در ننگرهار همچنین یک فرد در لباس ارتش افغانستان، بروی سربازان خارجی تیراندازی کرده و دو سرباز را کشته است.

معترضان در سراسر افغانستان شعارهای ضد آمریکایی سر داده و پرچم های آمریکا را آتش زده اند.

روز گذشته در تظاهرات خشمگین در چندین شهر افغانستان، از جمله کابل، دست کم شش نفر کشته و حدود سی تن دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان از افغانها خواسته است که تنها به راه‌پیمایی و تظاهرات بسنده نکنند، بلکه برای انتقام گیری در برابر "اهانت به قرآن" به سربازان خارجی حمله کنند.

مقام های آمریکایی از جمله وزیر دفاع آمریکا و فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، نسبت به "بی حرمتی" به قرآن عذرخواهی کرده اند. و گفته اند که این یک عمل عمدی نبوده است.

روز سه شنبه (۲ حوت / اسفند) گزارشهایی منتشر شد که حاکی از سوزاندن کتابهای مذهبی از جمله نسخه های قرآن در پایگاه نظامی بگرام بود.

ظاهرا این کتاب ها در میان اوراق و کتاب های غیرضروری، برای سوزاندن، از پایگاه بگرام بیرون انداخته شده بود، اما کارگران افغان که این مواد را به بیرون انتقال می دادند، متوجه وجود نسخه های قرآن در میان آن شدند.

گزارش شده است که این کتابها به این دلیل از پایگاه بگرام بیرون کشیده شدند که مقام های آمریکایی تصور می کردند افراد طالبان با استفاده از آن تلاش می کنند به یکی دیگر در داخل زندان پیام بفرستند.

صدها نفر متهم به همکاری با طالبان و شبکه القاعده در پایگاه بگرام زندانی هستند.

سومین روز تظاهرات

مقام های امنیتی افغانستان نگران هستند که اعتراضها در این کشور گسترش یابد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس در چندین مورد با تظاهرکنندگانی که سنگ پرتاب می کنند، درگیر شده است

مسئولان پلیس به بی بی سی گفته اند که در سومین روز، دست کم ۹ تظاهرات در سراسر افغانستان گزارش شده است که در هر کدام از آنها، بیش از چند صد نفر شرکت دارند.

تلفات سومین روز تظاهرات در افغانستان مربوط به ولایات بغلان، لغمان، ننگرهار و ارزگان می شود.

یکی از شدیدترین نا آرامی ها در ولسوالی خوگیانی در ولایت ننگرهار بوقوع پیوسته است، جایی که یک مرد در لباس ارتش افغانستان، بروی سربازان ناتو آتش گشوده و حداقل دو سرباز را از پا در آورده است.

گزارش شده که این سربازان، شهروندان آمریکایی هستند.

در جریان این خشونتها که تظاهرکنندگان تلاش کردند به یک پایگاه مشترک نیروهای افغان و آمریکایی حمله کنند، حداقل دو نفر از تظاهرکنندگان نیز کشته شدند.

سایر تلفات، شامل یک کشته در ولایت شمالی بغلان، یک کشته در ولایت لغمان و دو کشته دیگر در ولایت اروزگان می شود.

در مهترلام، مرکز ولایت لغمان در شرق افغانستان بیش از سه هزار نفر تجمع کرده و آدمک باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را آتش زدند.

پلیس می گوید، از ورود صدها تظاهرکننده به داخل شهر کابل نیز جلوگیری کرده اند و همزمان بیش از هزار نفر دیگر در اسعدآباد، مرکز ولایت کنر در شرق افغانستان دست به تظاهرات زده و پرچم های آمریکا را به آتش کشیده اند.

کرزی خواستار آرامش شد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار آرامش تظاهرکنندگان در کشورش شده است.

آقای کرزی در اعلامیه ای که از سوی دفترش منتشر شده گفته است: "نیروهای امنیتی افغانستان نیز نباید از خشونت استفاده کنند و باید از جان و مال غیرنظامیان محافظت کنند."

اما مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته خواستار شناسایی و مجازات عاملان "سوزاندن قرآن" در پایگاه بگرام شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کرزی خواستار آرامش تظاهرکنندگان شده است

وزیر دفاع آمریکا و فرمانده ناتو در افغانستان گفته اند که سوزاندن کتابهای مذهبی در پایگاه بگرام، به هیچ وجه عمدی نبوده است و نسبت به این حادثه از افغانها عذرخواهی کرده اند.

ژنرال کارستن یاکوبسون، سخنگوی آیساف به بی بی سی گفت که این یک اشتباه بوده که از سوی سربازان آمریکایی سر زده است.

او گفت: "کارگران محلی به ذات [مقدس] اشیایی که (در بگرام) بیرون انداخته شده بود، پی بردند و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کردند."

"این یک اشتباه بود و ما در حال حاضر سرگرم تحقیق در موردش هستیم که چگونه اتفاق افتاد."

افغانها در برابر هر گونه گزارشی در مورد اهانت به مقدسات مذهبی، به ویژه زمانی که از سوی خارجی ها صورت گرفته باشد، حساس هستند.

سال گذشته، حداقل ده نفر از کارمندان سازمان ملل متحد در تظاهرات خشونت آمیزی در مزار شریف، در شمال افغانستان کشته شدند و دهها نفر دیگر نیز زخم برداشتند.

این تظاهرات در اعتراض به تصمیم یک کشیش آمریکایی صورت گرفت که می خواست نسخه های قران را در فلوریدا آتش بزند.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده اند گزارشهایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند.

مطالب مرتبط