پنتاگون کشته شدن دو افسر آمریکایی در کابل را محکوم کرد

حق نشر عکس bbc
Image caption جان آلن، فرمانده ناتو در کابل گفت، مشاوران خارجی منظور حفاظت جان شان فرا خوانده شده اند.

وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه ای کشته شدن دو افسر آمریکایی را که از مشاوران نظامی دولت افغانستان بوده اند محکوم کرده است.

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا که صبح روز شنبه از این اتفاق باخبر شده آن را "غیرقابل قبول" خوانده است.

وزارت دفاع آمریکا از تصمیم ژنرال جان آلن فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو مبنی بر خروج نیروهای یاری بین المللی از وزارتخانه های کابل حمایت کرده و در عین حال از عذرخواهی وزیر دفاع افغانستان بابت این حادثه در گفتگوی تلفنی با لئون پنتا خبرداده است.

لئون پنتا از دولت افغانستان خواسته برای حمایت از نیروهای ائتلاف و مقابله با خشونت ها در این کشور قاطعانه عمل کند.

براساس همین گزارش عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان به همتای آمریکایی خود خبر داده حامد کرزی رهبران مذهبی، نمایندگان مجلس، قضات عالیرتبه و دیگر مقامات بلندپایه افغانستان را برای رسیدن به همین هدف دور هم جمع می کند.

وزارت دفاع آمریکا همچنین از ملاقات ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان با وزیر کشور افغانستان خبر داده است.

به دنبال کشته شدن دو تن از مشاوران خارجی وزارت داخله/ کشور افغانستان در داخل محوطه این وزارتخانه، ناتو و سفارت بریتانیا در کابل از تمامی شهروندان خارجی که به عنوان مشاور در وزارتخانه های افغانستان کار می کنند، خواسته اند که کار خود را متوقف کرده و از وزارتخانه‌ ها بیرون شوند.

جان آلن، فرمانده ناتو در کابل گفت، این اقدام به منظور حفاظت جان کارمندانش انجام شده است.

سفارت بریتانیا در کابل اعلام کرده است که همه کسانی را که به عنوان مربی نیروهای امنیتی افغانستان و یا به عنوان مشاور در ادارات دولتی این کشور کار می کنند، فرا خوانده است.

با این همه آنگونه که جاناتان بلیک خبرنگار بی بی سی می گوید شاید خروج نیروهای نظامی از وزارتخانه های افغانستان در کوتاه مدت برای حمایت از آنها در برابر حملات موثر باشد اما بعید است به هدف آمریکا برای انتقال آرام قدرت و خروج از افغانستان تا سال 2014 میلادی کمک چندانی کند.

روز شنبه ۲۵ فوریه، دو افسر آمریکایی و از مشاوران نظامی وزارت کشور افغانستان در ساختمان این وزارت خانه که گمان می رفت از امن ترین ساختمان های کابل باشد به ضرب گلوله کشته شدند.

وزارت داخله افغانستان نیز اعلام کرده است که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

یک منبع آگاه در وزارت داخله افغانستان که نخواست از او نام برده شود، به بی بی سی فارسی گفت، این دو شهروند خارجی در آن بخش از مجتمع وزارت داخله کشته شده اند که کاملا تحت کنترل آمریکایی ها است و نیروهای افغان اجازه تردد در آنجا را ندارند.

در همین حال طالبان با انشار اعلامیه ای گفته اند که این حمله کار یکی از "فدائیان" این گروه بوده و پاسخی به سوزاندن قرآن در پایگاه بگرام بوده است.

در اعلامیه طالبان آمده است که در این حمله چهار نفر کشته شده که همگی آمریکایی بودند.

مطالب مرتبط