هفت آمریکایی و ۱۵ پلیس افغان در قندوز مجروح شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption در جریان تظاهرات علیه بی حرمتی به قرآن در پنج روز گذشته، بیست و نه نفر کشته و بیش از صد تن دیگر مجروح شده اند

مقام های محلی در قندوز در شمال افغانستان تایید کرده اند که هفت مربی آمریکایی در ولسوالی امام صاحب این ولایت مجروح شده اند.

سمیع الله قطره، فرمانده پلیس قندوز به خبرنگاران گفت که تظاهرات کنندگان خشمگین، با نارنجک به یک پایگاه ناتو در ولسوالی "امام صاحب" حمله کرده اند.

این درحالی است که روز گذشته دو مشاور آمریکایی در داخل محوطه وزارت داخله افغانستان به ضرب گلوله کشته شدند.

مقام های افغان اعلام کردند که یک افسر پلیس افغانستان این دو مشاور آمریکایی را کشته و فرار کرده است.

معترضان که در اعتراض به "بی حرمتی" به قرآن در قندوز تظاهرات کرده اند، به یک پاسگاه پلیس نیز حمله کرده و ۱۵ تن را مجروح کرده اند.

فرمانده پلیس قندوز به خبرنگاران گفته است که پلیس مجبور به تیر اندازی شده که در نتیجه آن یک تن از معترضان کشته و سه تن دیگر آنان مجروح شده اند.

این مقام امنیتی افغان از وجود افراد مسلح در میان معترضان خبر داده و گفته است که پلیس "ده نفر را که مسلح به سلاح کمری ساخت پاکستان بوده اند" از میان تظاهر کنندگان، دستگیر کرده است.

نا آرامی هایی از ولسوالی خان آباد ولایت قندوز نیز گزارش شده است.

احمد الهام، خبرنگار بی بی سی در قندوز می گوید که در این ولسوالی نیز یک پلیس و سه غیر نظامی مجروح شده اند.

گزارشها از سمنگان، دیگر ولایت شمالی افغانستان نیز حاکی از راه پیمایی اعتراض آمیز است که به خشونت کشیده شده و تلفاتی بجا گذاشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان خشمگین افغان، خواهان مجازات کسانی هستند که به قرآن "بی حرمتی" کرده اند

خیرالله انوش، والی ولایت سمنگان به خبرنگاران گفته است که دو تن از معترضان مجروح شده اند.

اما معصومه حسین، عضو شورای ولایتی در ولایت سمنگان مجروح شدن دو تن از معترضان را تایید کرد، اما گفت که سه تن دیگر از معترضان کشته شده اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که صبح امروز به وقت کابل، مردم را به آرامش دعوت می کرد گفت که در تظاهرات خشونت آمیز علیه "بی حرمتی" به قرآن از سوی نیروهای آمریکایی در فرودگان بگرام، در پنج روز گذشته ۲۹ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن مجروح شده اند.

او همچنین گفت که مساله "بی حرمتی به قرآن" پیگیری می شود و با عاملان آن برخورد قانونی خواهد شد.

پیش از این باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همچنین فرمانده ناتو در افغانستان، از حادثه بگرام عذرخواهی کرده و تاکید کرده اند که این اقدام عمدی نبوده است.

اما این عذرخواهی ها هنوز نتوانسته است، معترضان خشمگین افغان را آرام کند.

مطالب مرتبط