فرانسه و آلمان خدمه غیرنظامی خود را از موسسات افغانستان خارج می کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption در پنج روز گذشته 30 نفر در ارتباط با حادثه کشته شده اند

در پی کشته شدن دو افسر ارشد نظامی آمریکا که بخشی از ناتو بودند، فرانسه و آلمان درحال خارج کردن خدمه غیرنظامی خود از سازمان های دولتی افغانستان هستند. پیشتر آمریکا و بریتانیا چنین تصمیمی گرفته بودند.

مقام های افغان درحال تعقیب یک پلیس ۲۵ ساله هستند که تصور می شود دو افسر آمریکایی را روز شنبه در وزارت کشور به ضرب گلوله کشت.

فرانسه و آلمان گفتند که براساس نگرانی های امنیتی عمل می کنند.

افغانستان در روز یکشنبه شاهد اعتراضات خشونت بار تازه در ارتباط با حادثه "بی حرمتی" به قرآن بود.

مقام های محلی در قندوز در شمال افغانستان تایید کرده اند که هفت مربی آمریکایی در ولسوالی امام صاحب این ولایت مجروح شده اند.

سمیع الله قطره، فرمانده پلیس قندوز به خبرنگاران گفت که تظاهرات کنندگان خشمگین، با نارنجک به یک پایگاه ناتو در ولسوالی "امام صاحب" حمله کرده اند.

او به خبرنگاران گفته است که پلیس مجبور به تیر اندازی شده که در نتیجه آن یک تن از معترضان کشته و سه تن دیگر آنان مجروح شده اند.

در همین حال رایان کراکر سفیر آمریکا در افغانستان گفت که تنش ها "بسیار بالاست" و افزود که به تصور او "لازم است اجازه دهیم اوضاع آرام شود، به فضایی عادی تر برگردد، و بعد به کارهایمان برسیم."

او به سی ان ان گفت: "الان وقت تصمیم گیری در این باره نیست که آیا باید افغانستان را ترک کنیم یا نه. باید تلاشمان را دو برابر کنیم. باید شرایطی ایجاد کنیم که القاعده بازنگردد."

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای در روز یکشنبه گفت که سفارتخانه اش در کابل موقتا درحال تخلیه کردن کلیه مشاوران غیرنظامی فرانسوی از موسسات دولتی افغانستان است.

براساس این بیانیه، زمانی که "شرایط اجازه دهد" این خدمه بازخواهند گشت.

آلمان نیز دستور تخلیه "کارشناسان آلمانی و بین المللی خود از سازمان ها و وزارتخانه ها" را داد.

این اقدامات پس از تیراندازی روز شنبه که باعث مرگ دو افسر آمریکایی شد صورت می گیرد. بریتانیا و آمریکا همان روز مشاوران غیرنظامی خود را از وزارتخانه های افغانستان خارج کرده بودند.

این بحران درحالی روی می دهد که افغانستان شاهد اعتراضات مرگبار بر سر "بی حرمتی" به قرآن توسط سربازان آمریکایی بوده است.

بیش از ۳۰ نفر در پنج روز گذشته کشته شده اند، و روز یکشنبه خشونت های تازه ای روی داد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان صبح روز یکشنبه مردم را به آرامش دعوت کرد.

او همچنین گفت که مساله "بی حرمتی به قرآن" پیگیری می شود و با عاملان آن برخورد قانونی خواهد شد.

پیش از این باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همچنین فرمانده ناتو در افغانستان، از حادثه بگرام عذرخواهی کرده و تاکید کرده اند که این اقدام عمدی نبوده است.

اما این عذرخواهی ها هنوز نتوانسته است، معترضان خشمگین افغان را آرام کند.

مطالب مرتبط