سفیر آمریکا در کابل: خروج کارمندان خارجی از ادارات افغانستان موقتی است

رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کروکر گفت که حمایت آمریکا از افغانستان ادامه خواهد داشت

سفیر آمریکا در کابل گفته است که خروج کارمندان غیرنظامی این کشور از ادارات دولتی افغانستان، یک برنامه موقتی است.

رایان کروکر که با تلویزیون آمریکایی سی ان ان صحبت می کرد، گفت که پس از گسترش تظاهرات اخیر در افغانستان، اوضاع متشنج شد و برای برگشتن شرایط به حالت عادی، نیاز است تا امنیت این کارمندان بهتر تامین شود.

افغانستان در یک هفته گذشته، شاهد تظاهرات خشونت آمیز در سراسر این کشور بود. این تظاهرات در اعتراض به سوزاندن نسخه های قرآن در پایگاه نظامی ناتو در بگرام به راه افتاد و تا حالا بیش از سی کشته بجا گذاشته است.

مقام‌های آمریکایی گفته اند که این عمل غیرعمدی بوده و از مردم افغانستان عذرخواهی کرده اند.

در ادامه این خشونتها، دو مشاور ارشد نظامی که گفته می شود شهروندان آمریکایی بودند، در محوطه وزارت داخله/کشور افغانستان، به ضرب گلوله کشته شدند.

عامل اصلی این حمله هنوز شناسایی نشده است و کشورهای چون آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در پی این حمله کارمندان غیرنظامی خود را از ادارات دولتی افغانستان فرا خواندند.

'تا شکست القاعده'

سفیر آمریکا در کابل گفت: "اوضاع اینجا متشنج است و من فکر می کنم که باید فرصت بدهیم همه چیز آرام شود و به حالت عادی خود برگردد و پس از آن دوباره به کار شروع کنیم."

او افزود: "این (فراخواندن مشاوران خارجی از وزارتخانه های افغانستان) به این به این معنی نیست که حالا کار نمی کنیم. هم در سطح نظامی و هم در سطح غیرنظامی با همکاران (افغان) خود همکاری داریم. حالا وقت آن نیست که فکر کنیم کار ما اینجا تمام شده. ما باید تلاشهای خود را دوبرابر کنیم و فضایی را ایجاد کنیم که القاعده نتواند دوباره برگردد."

حق نشر عکس AFP
Image caption هزاران نفر در افغانستان در اعتراض به سوزاندن قرآن تظاهرات کرده و بیش از سی نفر در آن کشته شده است

در پی کشته شدن مشاوران آمریکایی در وزارت داخله افغانستان، این نگرانی در رسانه ها مطرح شد که آمریکا روی روابط خود با دولت افغانستان تجدید نظر خواهد کرد.

اما سفیر آمریکا در کابل می گوید که حمایت کشورش از افغانستان کماکان به قوت خود باقی است.

آقای کروکر گفت: "همانگونه که رئیس جمهور اوباما گفت، ما به همکاری با دولت و مردم افغانستان متعهد باقی می مانیم. ما در پی رسیدن به هدف مشترک شکست دادن القاعده و تقویت افغانستان هستیم."

او افزود: "ما این کارها را می کنیم تا افغانستان دوباره به پناه‌گاهی برای تروریسم تبدیل نشود."

مقام‌ها افغان می گویند عملیات جستجو برای یافتن فردی که متهم است مشاوران آمریکایی را در وزارت داخله افغانستان به قتل رسانده، ادامه دارد.

وزارت داخله افغانستان از این فرد به نام عبدالصبور، یاد کرده و گفته که از ماموران امنیتی بوده است.

طالبان مسئولیت کشتن مشاوران خارجی در وزارت داخله افغانستان را به عهده گرفته و گفته اند که این حمله جوابی به سوزاندن نسخه های قرآن در پایگاه نظامی بگرام بوده است.

مطالب مرتبط