چهار کارمند دولتی افغانستان به اتهام جاسوسی بازداشت شدند

حق نشر عکس AP
Image caption لطف الله مشعل، افراد بازداشت شده به اتهام جاسوسی را کارمندان پائین رتبه دولتی معرفی کرد

اداره امنیت ملی افغانستان چهار شهروند این کشور را به اتهام جاسوسی برای سازمان‌های استخباراتی کشورهای منطقه، باز داشت کرده است.

لطف الله مشعل سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفت افراد باز داشت شده کارمندان پائین رتبه دولتی در مرکز و ولایات هستند و یکی از آنها از کارمندان پائین رتبه وزارت امورخارجه است.

آقای مشعل همچنین گفت که افراد بازداشت شده، "اسناد و اسرار محرم دولت جمهوری اسلامی افغانستان را در اختیار حلقات استخباراتی کشورهای منطقه قرار داده است."

او افزود، شواهد و اسناد کافی علیه متهمان در اختیار امنیت ملی افغانستان قرار دارد اما از آنجایی که در حال حاضر تحقیق در مورد پرونده متهمان در جریان است، نمی تواند این اسناد و شواهد را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

این نخستین باری است که عده ای از کارمندان دولتی به اتهام"جاسوسی برای استخبارا منطقه" باز داشت می شوند.

مقام‌های دولت افغانستان بارها از دخالت کشور های همسایه در امور داخلی کشور خود شکایت کرده اند ولی هدف آنها بیشتر شکایت از نفوذ سیاسی برخی از کشورها در میان سیاسمتداران و اقشار مختلف جامعه افغانستان بوده است.

در ماه جون/ژوئن ۲۰۰۸ یک شهروند ایرانی در هرات در غرب افغانستان به جاسوسی برای کشور مطبوع خود متهم شد اما پیش از این سابقه نداشته است که یک شهروند افغان به اتهام جاسوسی برای این کشور دیگری باز داشت شود.

این افراد در حالی بازداشت می شوند که افغانستان در اثر تظاهرات خشونت آمیز یک هفته گذشته، نا آرام بوده و هنوز وضعیت کاملا به حالت عادی باز نگشته است.