تلفات بهمن و سرما در مناطق مرکزی افغانستان به ۳۶ نفر رسید

Image caption منابع محلی گفته اند که راههای بیشتر مناطق روستایی در بامیان و دایکندی مسدود است

مقامهای محلی در مناطق مرکزی افغانستان گفته‌اند که تلفات ناشی از برفکوچ (بهمن) و سرمای شدید در این منطقه کوهستانی به ۳۶ نفر رسیده است.

سلمان علی ارزگانی، والی دایکندی به بی بی سی گفت که در این ولایت برفکوچ در مناطق مختلف این ولایت باعث کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی شدن پنج تن دیگر شده است.

آقای ارزگانی همچنین گفت که دو زن و هشت کودک در اثر سرمای شدید در گذشته‌اند.

والی دایکندی افزود که راه دایکندی-نیلی تا روز سه شنبه، ۹ حوت/اسفند بسته بوده است.

همچنین حبیبه سرابی، والی بامیان روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که تلفات ناشی از برفکوچ و سرما در این ولایت به پانزده نفر رسیده است.

مقامهای ولایت بامیان پیش از این گزارش داده بودند که نزدیک به سی هزار خانواده ساکن در ۲۴۰ روستا با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه هستند.

Image caption بیشتر مناطق ولایتهای دایکندی و بامیان بیش از دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به شدت برفگیر است

خانم سرابی هشدار داده است که اگر به این مشکل رسیدگی نشود، در این ولایت کوهستانی و دور افتاده فاجعه انسانی روی خواهد داد.

والی بامیان از مقامهای اداره مبارزه باحوادث طبیعی خواسته که به این مشکل رسیدگی کند، اما این اداره رسیدگی به این مشکل را مسئولیت وزارت توسعه روستایی دانسته است.

راههای اتومبیل رو در ولایتهای دایکندی و بامیان در اثر برفباری اخیر بسته شده بود و برخی منابع در این دو ولایت به بی بی سی گفته اند که برخی از راهها هنوز هم مسدود است.

سرما و بسته شدن راهها بر وضعیت بازار مواد خوراکی در این مناطق اثر گذاشته و نگرانی هایی را در میان خانواده های فقیر برانگیخته است.

مطالب مرتبط