برکناری و محاکمه دهها قاضی در افغانستان به اتهام رشوه‌ستانی

دادگاه عالی افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption محاکم افغانستان با اتهامات جدی فساد روبرو بوده است

دادگاه عالی افغانستان از برکناری و محاکمه دهها تن از قضات این کشور به اتهام رشوه گیری و فساد اداری خبر داده است.

به گفته عبدالوکیل عمری، مسئول بخش نشرات دادگاه عالی افغانستان، تعداد قضات متهم به رشوه ستانی به حدود شصت نفر می رسد و در ادارات قضایی در کابل و ولایات کار می کردند.

آقای عمری گفت که این افراد علاوه بر برکناری از سمت های قضایی و اداری، به تحمل یک تا پنج سال زندان و پرداخت معادل رشوه های دریافتی نیز محکوم شده اند.

مسئولان دادگاه عالی افغانستان می گویند که علاوه بر قاضی ها، حدود یک هزار نفر دیگر را نیز بازداشت کرده اند که به شکل غیرقانونی و به عنوان رابط میان مراجعین و کارمندان قضایی عمل می کردند.

این قبیل افراد معمولا از کارمندان رسمی ادارات قضایی نیستند، اما با استفاده از شناخت و ارتباط هایی که در داخل ادارات دارند، از مراجعین برای حل مشکل اداری شان، پول دریافت می کنند.

شناسایی و بازداشت متهمان رشوه خواری بخشی از برنامه بزرگ اصلاحات در دستگاه قضایی افغانستان است و مسئولان امیدوار هستند که اجرای آن به کاهش فساد در این نهادها منجر شود.

مسئولان دادگاه عالی افغانستان می گویند که تسریع در روند کاری محاکم و ساده سازی این روند بخش مهمی از این اصلاحات خواهد بود که در عین حال، به کاهش فساد و رشوه ستانی نیز کمک می کند.

با وجود مصرف پول های هنگفت و تلاشهای فراوان در سطح داخلی و خارجی، دستگاه قضایی و محاکم افغانستان، همواره با ادعاهای جدی فساد و رشوه ستانی روبرو بوده اند.

منتقدان می گویند، وجود فساد در نهادهای قضایی افغانستان سبب می شود که به پرونده های قضایی رسیدگی لازم نشود و در نهایت، افرادی که به ارتکاب جرایم سنگینی متهم هستند، با پرداخت رشوه و یا سوء استفاده از روابط با مقامات قضایی، از مجازات فرار کنند.

مطالب مرتبط