نخستین رقابت اسکی‌بازان خارجی و افغان در بامیان

Image caption این نخستین باری است که شهروندان خارجی در یک مسابقه اسکی در بامیان شرکت می کنند

نخستین مسابقه اسکی روی برف با شرکت ورزشکان داخلی و خارجی در منطقه کوهستانی بامیان در مرکز افغانستان برگزار شده است.

امیر فولادی، مسئول بخش برنامه ها در بنیاد توسعه ای آغاخان در بامیان گفت که در این مسابقه ۲۰ اسکی باز خارجی و ۱۰ اسکی باز داخلی شرکت داشتند.

شرکت کنندگان خارجی این مسابقه عمدتا از کشورهای بریتانیا، آمریکا، سوئیس و هند هستند.

به گفته مقام های دولتی در بامیان، هدف از برگزاری این مسابقه، که روز جمعه، ۱۲ حوت/اسفند در دامنه کوه "بابا" برگزار شد، جذب گردشگران خارجی و داخلی است تا این منطقه بتواند پای گردشگران را در چهار فصل سال به این منطقه بکشاند.

سال گذشته هم مسابقه اسکی در بامیان برگزار شده بود، اما در آن مسابقه تنها ورزشکاران داخلی شرکت داشتند.

این نخستین بار است که ورزشکاران خارجی در یک مسابقه اسکی در بامیان شرکت می کنند.

مهدی مهرآئین، روزنامه نگار محلی در بامیان می گوید که مسابقه روز جمعه با استقبال مردم مواجه شده و حضور خارجی ها هم در آن نسبتا خوب بوده است.

قرار است تا چند روز دیگر به مناسبت هشتم مارچ/ مارس، روز جهانی زن، نیز مسابقه ای با شرکت دختران و زنان اسکی باز، در بامیان برگزار شود.

پیش از این بامیان در فصل زمستان به دلیل سردی و برفگیر بودن، جاذبه چندانی برای گردشگران نداشت، اما حالا با فراهم شدن زمینه های ورزشی و سرگرمی های زمستانی، علاقمندی برای سفر به بامیان بیشتر شده است.

بامیان یکی از مشهورترین مناطق تاریخی افغانستان است که دو پیکره بزرگ بودا، در آن جا ساخته شده بود، اما در زمستان ۲۰۰۱ میلادی به وسیله طالبان منفجر شدند.

علاوه بر آن، هزاران مغاره ساخته شده در دل کوه، که در چند سده پیش از اسلام محل عبادت و آموزش راهبان بودایی بودند و همچنین شهرهای تاریخی غلغله و ضحاک در مرکز بامیان دیدنی هستند.

Image caption با فراهم شدن زمینه ورزشهای زمستانی، علاقمندی برای سفر به بامیان بیشتر شده است

قلعه چهل برج در منطقه یکه اولنگ، در غرب شهر بامیان و چند محل دیگر در مرکز این ولایت هم از جاذبه های گردشگری بامیان محسوب می شوند.

منطقه مناسب

مسئولان برنامه جهانگردی در بامیان می گویند رشته کوه های بابا با بیش از پنج هزار متر ارتفاع و دره های پر خم و پیچ، زمینه های مناسب برای ورزش اسکی دارد.

در سالهای اخیر شماری از متخصصان اسکی از کشورهای مختلف به بامیان سفرکرده و دره های کوه بابا را برای ورزش اسکی آزمایش کرده اند.

این متخصصان می گویند مناطق سردسیر بامیان در فصلهای زمستان و بهار مکان بسیار مناسبی برای اسکی بازی است.

چندی پیش مسئولان اکوتوریسم در بامیان گفته بودند که کتاب راهنمای اسکی در بامیان را، که یک متخصص آمریکایی نوشته منتشر می کنند.

مطالب مرتبط