وزارت کشور افغانستان: پلیس تنها مرجع تامین امنیت است

پلیس افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption وزارت داخله می گوید تا یک سال دیگر، تمامی ادارات باید از سوی پلیس محافظت شود

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید، از این پس، نیروهای رسمی مربوط به این وزارت، تنها مرجع عرضه خدمات امنیتی خواهد بود.

بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان، از تمامی شرکت های خصوصی امنیتی خواست که نیروهای خود را به وزارت داخله مدغم کرده و تمامی سلاح های خود را به دولت تحویل دهند.

وزارت داخله افغانستان می گوید به جز ساختمانها متعلق به هیات های دیپلماتیک خارجی، سایر نهادها و اداراتی که در افغانستان فعالیت می کنند باید برای تامین امنیت خود از نیروهای رسمی دولتی این کشور استفاده کنند.

دولت افغانستان حدود دو سال پیش دستور توقف فعالیت تمامی شرکت های خصوصی امنیتی را صادر کرد.

این شرکتها در چندین مورد، به آزار و اذیت مردم و فساد متهم شده بودند.

مقامات افغان می گویند، تا حالا بیش از نیمی از یکصد شرکت خصوصی امنیتی را منحل کرده اند.

حدود چهل و شش شرکت امنیتی که هنوز به فعالیت خود ادامه داده اند که نیمی از آنها مربوط نهادهای امنیتی خارجی و نیم دیگر مربوط به افغانها است.

این شرکتها در حال حاضر مسئولیت تامین امنیت سفارت خانه ها و تاسیسات دپلماتیک را برعهده دارند.

دولت افغانستان می گوید که ظرف یک سال دیگر، فعالیت این نهادها نیز باید متوقف شده و مسئولیت آنها به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شود.

پیش از این، وزارت داخله افغانستان ابراز نگرانی کرده بود که فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی، به عنوان نیروی موازی با پلیس، به جای کمک به امنیت، مشکلاتی را برای افغانها به وجود آورده است.

در مواردی، صاحبان شرکت های خصوصی در افغانستان به آدم ربایی، گرفتن پول از مردم و داشتن زندانهای شخصی متهم شده اند.

در عین حال، برخی از ادارات داخلی و خارجی در مواردی نسبت به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان ابراز تردید کرده و ترجیح داده اند شرکت های خصوصی امنیتی، کماکان مسئولیت تامین امنیت تاسیسات آنها را برعهده داشته باشند.

مطالب مرتبط