کنسرت وحیدی قاسمی برای صلح در افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای قاسمی در دو سال گذشته سرگرم تحقیق در مورد موسیقی محلی افغانستان بوده است

وحید قاسمی، آوازخوان و پژوهشگر موسیقی، و چند آوازخوان محلی افغانستان کنسترت موسیقی محلی برای حمایت از صلح و ثبات در این کشور برگزار کرده اند.

او و آوازخوانهای محلی این کنسرت را روز جمعه، ۱۹ حوت/اسفند با عنوان "همصدایی افغانستان برای صلح" و با هدف از حمایت از صلح و ثبات در افغانستان اجرا کردند.

وحید قاسمی و آوازخوانهای محلی شرکت کننده دراین کنسرت بیشتر آهنگ های محلی میهنی اجرا کردند.

آقای قاسمی در دو سال گذشته سرگرم پژوهش در مورد موسیقی محلی مناطق مختلف افغانستان بوده است.

از جمله مناطقی که او تا حال تحت پوشش این برنامه قرار داده، ولایتهای هرات و بادغیس در غرب، بامیان و کابل در مرکز، بدخشان در شمال شرق و ننگرهار در شرق افغانستان هستند.

این پژوهشگر موسیقی برنامه بررسی موسیقی محلی افغانستان را با حمایت وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور اجرا کرده است.

موضوع تحت بررسی این آهنگساز افغان در این پژوهش موسیقی محلی افغانستان در دو صد سال اخیر بوده است.

آنگونه که او خود در آغاز کنسرت روز جمعه گفت این برنامه ادامه دارد و او تلاش می کند که به همه ولایت های افغانستان به همین منظور سفر کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کنسرت آقای قاسمی با استقبال هوادارانش مواجه شد

ولی در برخی از مناطق افغانستان کارهای او با موانع امنیتی مواجه است. آقای قاسمی گفت که هر وقت که مشکل امنیتی حل شود، او به مناطقی که در حال حاضر ناامن اند، سفر خواهد کرد.

ظاهرا این نخستین کار جدی در زمینه بررسی و بازشناسی موسیقی محلی افغانستان است که تا حال به وسیله یک آوازخوان و آهنگساز افغان انجام شده است.

در کنسرت روز جمعه حدود دو هزار تن از طرفداران موسیقی محلی و هواداران آقای قاسمی شرکت کردند و سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، هم حضور داشت.

یکی از شرکت کنندگان این کنسرت به بی بی سی گفت که در محل برگزاری کنسرت بیش از هزار و پانصد تن حضور یافته بودند که حدود ۱۵۰ نفر زن هم در میان آنها دیده می شد.

مطالب مرتبط