گمانه زنی در مورد نام پنج عضو زندانی طالبان که به قطر منتقل می‌شوند

حق نشر عکس none
Image caption در حال حاضر شماری از اعضای ارشد گروه طالبان در گوانتانامو زندانی هستند

شبکه تحلیلگران افغانستان اسامی پنج عضو ارشد زندانی گروه طالبان در گوانتانامو را، که قرار است به زودی در قطر آزاد شوند، اعلام کرده است.

کیت کلارک، از تحلیلگران ارشد این شبکه نامهای این افراد را این گونه اعلام کرد: خیرالله خیرخواه، فاضل مظلوم، نورالله نوری، عبدالحق وثیق و عبدالنبی عمری.

خانم کلارک به بی‌بی‌سی گفت که اخیراً در محافل متعددی از این افراد به عنوان کسانی یاد شده که قرار است از بازداشتگاه گوانتانامو به قطر منتقل شوند.

او افزود: "از این پنج تن به صورت مکرر در نه ماه گذشته از سوی مقامات محلی، مقامات دولتی، طالبان و به شکل عام در روزنامه ها و به گونه خصوصی نام برده شده است."

خیرالله خیرخواه والی گروه طالبان در هرات بود و از او به عنوان یکی از رهبران "میانه‌رو" این گروه یاد شده است. خیرخواه در سال ۲۰۰۲ میلادی در پاکستان بازداشت شد و دولت این کشور او را به نیروهای آمریکایی تحویل داد.

این مقام پیشین طالبان مدتی در زندان قندهار بود و پس از آن تا حال در بازداشتگاه گوانتانامو به سر برده است.

فاضل مظلوم رئیس ارتش طالبان و از ساکنان شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان در جنوب افغانستان بود. گفته شده که او فرماندهی حمله گروه طالبان به منطقه شمالی در کابل در سال ۱۹۹۹ را به عهده داشته که در اثر در آن صدها خانه ویران و هزاران جریب کشتزار تخریب شد.

Image caption خیرالله خیرخواه از بنیانگذاران گروه طالبان و ارشدترین فرد در میان پنج نفری است که قرار است به قطر منتقل شوند

عبدالحق وثیق معاون پیشین اداره استخبارات گروه طالبان بود و در سال ۲۰۰۱ در جریان عملیاتی توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شد.

نورالله نوری از ساکنان ولایت زابل است که سمت ریاست اداره حوزه شمال و ولایت بلخ را در زمان حاکمیت گروه طالبان به عهده داشته است. او قبل از رسیدن به این سمت، به عنوان والی میدان-وردک، بغلان و لغمان نیز کار کرده است.

عبدالنبی عمری آخرین فرد در این فهرست پنج نفری، قاضی طالبان در ولایت خوست بوده و گفته شده که زمانی در وزارت اقوام و قبایل تحت امر جلال الدین حقانی هم کار کرده است.

در تحلیلی که شبکه تحلیلگران افغانستان ارائه کرده، از انتقال این پنج زندانی گوانتانامو به عنوان تلاشی برای پیدا کردن راه حلی برای پایان جنگ ۱۰ ساله افغانستان یاد شده است.

در این تحلیل این احتمال هم مطرح شده که ممکن است که این افراد در ازای آزادی باو رابرت برگدال، سرباز آمریکایی که در سال ۲۰۰۹ توسط اعضای شبکه حقانی به گروگان گرفته شد، آزاد شوند.

پیش از این گروه طالبان آزادی این افراد را به عنوان پیش‌شرط ادامه مذاکرات با آمریکایی‌ها مطرح کرده بود.

عبدالوکیل متوکل وزیر خارجه سابق رژیم طالبان گفته است که انتقال این افراد می تواند تاثیر مثبتی بر روند گفتگو با طالبان داشته باشد.

Image caption برگدال در ماه ژوئن سال 2009 در شرق افغانستان ناپدید شد و پس از آن طالبان تصاویر ویدئویی او را منتشر کردند

او افزود: "قرار بود که چنین مبادله ای صورت بگیرد، ولی متاسفانه تا حالا به تعویق افتاده بود، اگر این تبادله صورت بگیرد، طبیعی است که اثرات آن بسیار مهم است. از یک سو آنها با فامیلهای خود یک جا می شوند و از سوی دیگر از محبوبیت آنها استفاده موثر در راه صلح صورت می گیرد."

انتظار می رود که این پنج عضو گروه طالبان با شماری دیگر از اعضای این گروه به نمایندگی از طالبان پشت میز مذاکره با آمریکایی‌ها بنشینند.

پس از گفتگوی مقامهای آمریکایی با نمایندگان گروه طالبان در قطر، موضوع انتقال و آزادی شماری از اعضای گروه طالبان به قطر به بحث های رسانه ای تبدیل شد.

اما مقام های دولت افغانستان تاکید کردند که آن عده از اعضای گروه طالبان که از گوانتانامو آزاد می شوند، باید به افغانستان منتقل شوند.

ولی روز شنبه (۲۰ حوت) ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری گفت که دولت افغانستان با انتقال اعضای زندانی طالبان از گوانتانامو به قطر موافقت کرده است، اما او نامهای این افراد را فاش نکرد.

مطالب مرتبط