اوباما به کرزی: به سرعت در مورد حمله قندهار تحقیق می کنیم

باراک اوباما حق نشر عکس na
Image caption آقای اوباما پس از حادثه تلفنی با رئیس جمهوری افغانستان گفتگو کرد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در گفتگویی تلفنی با حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان گفت که دولت وی مصمم است به سرعت در مورد کشته شدن غیرنظامیان افغان در قندهار تحقیق و افراد مقصر را بازخواست کند.

آقای اوباما در این تماس تلفنی ضمن تسلیت به آقای کرزای و تاکید بر "احترام عمیق" خود برای مردم افغانستان اظهار داشت که از شنیدن خبر این واقعه شوکه شده است.

تماس باراک اوباما، واکنشی به اقدام یک سربازآمریکایی در ساعات اولیه یکشنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) است که در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار به طرف غیرنظامیان تیراندازی کرد و دست‌کم ۱۶ نفر را که بیشتر آنها زن و کودک بودند کشت.

هنوز انگیزه این تیراندازی معلوم نیست، اما منابعی در ارتش آمریکا در قندهار به بی‌بی‌سی گفته‌اند که احتمالا این سرباز، که پس از حمله خود را به نیروهای آمریکایی تسلیم کرده، دچار نوعی اختلال روانی است.

در واکنشی جداگانه، امروز لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا نیز با تسلیت گفتن به خاطر کشته شدن غیرنظامیان افغان توسط یک سرباز آمریکایی، تاکید کرد که افراد مقصر در این اقدام محاکمه خواهند شد.

آقای پانتا با صدور بیانیه ای ضمن "محکوم کردن این خشونت" گفت که "تحقیقات کاملی" در مورد این واقعه آغاز شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption بارک اوباما به حامد کرزای گفت که از شنیدن خبر تیراندازی امروز شوکه شده است

وزیر دفاع آمریکا هم در بیانیه خود خبر داده که در مورد واقعه امروز با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان صحبت کرده و به او اطمینان داده که مردم آمریکا در خشم آقای کرزی و هموطنانش نسبت به این واقعه شریک هستند.

لئون پانتا افزوده که نیروی آمریکایی دستگیر شده به اتهام انجام حمله امروز، این اقدام را بدون اطلاع فرماندهان خود انجام داده است.

پیشتر، ارتش آمریکا با انتشار اعلامیه ای گفته بود که مقام های افغان و ناتو سرگرم تحقیق در مورد چگونگی وقوع این حادثه هستند.

در اعلامیه ارتش آمریکا آمده بود: "این یک حادثه به شدت متاثرکننده است و ما همدردی خود را با خانواده‌هایی که در این حادثه آسیب دیده‌اند، ابراز می‌داریم."

در گذشته، در مواردی سربازان ناتو به بدرفتاری با غیرنظامیان از جمله عکس گرفتن با اجساد آنها یا آزار زندانیان طالبان در بازداشتگاه های این کشور متهم شده اند.

اما حادثه قندهار که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان شده، در نوع خود بی سابقه است. شماری از ساکنان ولسوالی پنجوایی، در اعتراض به این تیراندازی دست به تظاهرات زده اند.

رامین انوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می گوید که احساسات ضد آمریکایی در میان گروهی از مردم افغانستان، اخیرا به دنبال سوزاندن نسخه های قرآن در پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام، تقویت شده است.

اگرچه مقامات آمریکایی نسبت به بی حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان عذرخواهی کرده و گفتند که این حادثه عمدی نبوده است، اما تظاهرات گسترده ای که در اعتراض به آن در سراسر افغانستان راه اندازی شد، حدود سی کشته برجا گذاشت.

مطالب مرتبط