بانک مرکزی افغانستان: سپرده های بانکی محفوظ است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای هده وال گفت که امانات مردم در بانکهای خصوصی محفوظ است

بانک مرکزی افغانستان می گوید با عملی شدن نظام بیمه، سپرده های مردم در بانکهای داخلی و خارجی در افغانستان محفوظ است.

انتشار گزارشهایی مبنی بر تعطیلی یک بانک الکترونیک موسوم به "بانک آرین" در ایران و همچنین شایعاتی در مورد احتمال توقف فعالیت برخی دیگر از بانکهای خارجی که در افغانستان فعالیت می کنند، سبب بروز نگرانی هایی در میان مردم شده است.

درحالی که "بانک آرین" که دولت ایران آنرا تعطیل کرده است، یک بانک الکترونیک بوده و هیچ شعبه ای نداشته است. اما بانک دیگری به نام "آرین بانک افغانستان که هفت سال پیش به سرمایه گذاری مشترک بانک ملی و بانک صادرات ایران در کابل ایجاد شد، در کابل و هرات شعبه دارد و افغانها در این بانک سپرده های مالی دارند.

این بانک لغو نشده و بانک صادرات ایران که از بانک های عمده در ایران است، در سایت رسمی خود نوشته است که "آرین بانک افغانستان" از ملکیت های این بانک است".

اما مقام های دولت افغانستان بدون اشاره به مورد خاص یا بانک خاصی می گوید، سپرده های مردم در شعبات بانک های داخلی و خارجی محفوظ است.

خان افضل هده‌وال، معاون بانک مرکزی افغانستان می گوید بر اساس نظام بیمه بانکی افغانستان، همه سپرده ها در این بانکها محفوظ است.

او گفت: "ما نظامی را به نام بیمه سپرده های مردم ایجاد کرده ایم و تا اندازه ای اگر بانک با مشکلات مواجه می شود، ما می توانیم آن را پوشش دهیم".

او همچنین تاکید کرد: "ما نظارت کننده تمام نظام مالی افغانستان هستیم. امانات مردم صد درصد مصون هستند و به یک بانک دیگر منتقل می شوند."

برخی از کارشناسان مالی و امور بانکی در افغانستان نسبت به توانایی دولت در مورد اجرای مقررات نظام بیمه بانکی ابراز تردید کرده اند.

حمید الله فاروقی استاد دانشگاه و عضو پیشین کابینه افغانستان گفت: "با تاسف تجربه نشان داده است که بانک مرکزی ما آن توانایی های فنی لازم را ندارد که عملکردهایی را که در واقع تخلف از اصول بانکی است، از قبل تشخیص دهد."

او افزود: "تجربه کابل بانک و تعدادی از بانکهای دیگر را شما در این اواخر شنیدید و متاسفانه دست تعدادی از مجرمینی که در روند بانکداری افغانستان شامل هستند، بالاتر از قانون بوده است."

از ده سال پیش و با روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان، بانکهای خصوصی داخلی و خارجی در این کشور فعال شدند. در حال حاضر پنج بانک خارجی و ۹ بانک خصوصی داخلی در افغانستان فعال هستند.

همچنین سه بانک دولتی نیز مشغول ارائه خدمات بانکی هستند.

این بانکها در ده سال گذشته توانسته اند اعتماد و توجه شمار زیادی از مردم را به خود جلب کنند و آنها پولهای خود را از کیسه های شخصی شان درآورده و در اختیار این بانکها گذاشته اند.

مطالب مرتبط