کرزی: آمریکا انتقال مسئولیت‌ به نیروها افغان را یک سال جلو بیندازد

حامد کرزی حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی می گوید نیروهای افغان آماده است همه مسئولیت های امنیتی را به عهده بگیرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از آمریکا خواسته است که برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی را یک سال زودتر، یعنی در سال ۲۰۱۳ میلادی کامل کند.

آقای کرزی این درخواست را در دیدار با لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در کابل مطرح کرده است.

رئیس جمهور کرزی گفته است که نیروهای کشورش از همین حالا آماده است مسئولیت های امنیتی را در سراسر افغانستان عهده دار شوند.

کشته شدن شانزده غیرنظامی به دست یک سرباز آمریکایی در ولایت قندهار که اوایل این هفته صورت گرفت، اعتراضهای گسترده ای را در مورد نظامیان آمریکایی در افغانستان به دنبال داشته است.

دست کم در دو مورد، صدها نفر در افغانستان در اعتراض به عملکرد نیروهای آمریکایی تظاهرات کرده اند.

با این حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا گفته است که حوادث اخیر در افغانستان باعث شتاب در برنامه خروج نظامی از این کشور نخواهد شد.

محدودیت تردد

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته با سربازان کشورش در ولایت آشوب زده هلمند دیدار کرد و پس از آن، به کابل، پایتخت رفت تا با مقامات افغان، از جمله وزرای داخله و دفاع و رئیس جمهوری افغانستان گفتگو کند.

آقای کرزی در این دیدار از وزیر دفاع آمریکا خواست که تردد نیروهای آمریکایی را در روستاهای افغانستان محدود کرده و مسئولیت این مناطق را از همین حالا به نیروهای افغان واگذار کنند.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهور کرزی منتشر شده آمده است: "نیروهای بین المللی باید از روستاهای افغانستان بیرون شده و در پایگاه های خود مستقر شوند."

در این اعلامیه همچنین آمده است: "نیروهای امنیتی افغانستان این توانایی را دارند که امنیت روستاها را تامین کنند."

برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان از سال گذشته در افغانستان اجرا شده و تا حالا حدود نیمی از مناطق این کشور در دو مرحله جداگانه به نیروهای افغان سپرده شده است.

اما براساس برنامه ای که مورد تائید آمریکا و متحدانش در پیمان ناتو قرار گرفته، انتظار می رود ماموریت نظامی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ پایان یابد.

با این حال، آمریکا گفته است که پس از سال ۲۰۱۴ نیز به حمایت خود از تقویت نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

علاوه بر این، قرار است افغانستان و آمریکا یک قرارداد همکاری استراتژیک را امضا کنند که مقامات افغان، از آن به عنوان تضمیمی برای ادامه حمایت از افغانستان در درازمدت یاد می کنند.

مطالب مرتبط