علی رغم خروج طالبان، آمریکا "به مذاکرات متعهد است"

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان گفته اند، مسئول قطع روند مذاکرات آمریکایی ها هستند چون به وعده های خود عمل نکرده اند

هر چند گروه طالبان اعلام کرده که مشارکتش در مذاکرات آشتی ملی را به حالات تعلیق درآورده است، سخنگوی کاخ سفید بر پایبندی آمریکا به این مذاکرات تاکید کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: " بدون یک راه حل سیاسی، هیچ راه حل محتمل دیگری برای جنگ افغانستان وجود نخواهد داشت."

آقای کارنی البته افزود، "آنهایی که می خواهند به تفاهم برسند باید سلاحهایشان را زمین بگذارند، القاعده را نفی کنند و متعهد شوند که به قانون اساسی افغانستان متعهد خواهند بود."

کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید، خروج طالبان از مذاکرات به تلاشهای جاری برای آغاز مذاکرات جدی با شورشیان صدمه جدی زده است. او می افزاید، تصور می شد تا آزادی پنج عضو ارشد طالبان از زندان گوانتانامو تنها چند هفته دیگر باقی مانده باشد.

پیشتر در روز پنجشنبه (۱۵ مارس) گروه طالبان اعلام کرد که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده است. طالبان با انتشار اعلامیه ای "موضع مبهم آمریکا" را دلیل قطع مذاکرات دانسته و اعلام کرده اند که مسئولیت قطع روند مذاکرات به عهده آمریکا است.

در اعلامیه طالبان که از آدرس ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه به تمامی رسانه ها فرستاده شده آمده است که مذاکرات طالبان و آمریکا در سوم ماه جنوری/ژانویه ۲۰۱۲ شروع شده بود و یکی از محور های اصلی آن تبادل اسرا بود و همچنین طالبان می خواستند با ایجاد دفتری در قطر، این بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می گفت طالبان برای گفت و گو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کند.

در اعلامیه طالبان تاکید شده است که مذاکرات به دلیل عدم شفافیت موضع آمریکا و عمل نکردن آنها بر وعده های خود، متوقف شده است اما این اعلامیه روشن نمی کند که وعده هایی که آمریکا به آن عمل نکرده چه بوده است.

طالبان همچنین تاکید کرده اند که تا کنون هیچ تماس و مذاکره ای با "دولت کابل" نداشته اند. زیرا طالبان معتقدند که مذاکره در مورد مسائل داخلی افغانستان در حالیکه هنوز این کشور "تحت اشغال بیگانگان است، بی معنی است".

اعلامیه طالبان همچنین تاکید می کند که مذاکره با آمریکایی ها که از ماه جنوری شروع شده بود، حول محور های مشخص و محدودی چون تبادل اسرا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بوده است اما آمریکا سعی کردند با همه جانبه نشان دادن مذاکرات، از آن استفاده تبلیغاتی کنند.

در بخشی از اعلامیه آمده است که طالبان زمانی "مجبور به قطع مذاکرات" شدند که نماینده آمریکا در دیدار اخیر خود با نمایندگان طالبان، شرایطی را پیش کشید که قبلا در مورد آن توافق نشده بود.

در بخش دیگری از اعلامیه طالبان چنین آمده است: " باید بگوییم که مانع اصلی گفتگو ها نیز موقف متزلزل، متغیر شونده و غیر واضح آمریکا است به همین خاطر مسئولیت توقف این گفتگوها نیز به عهده آنان می باشد".

طالبان درحالی از توقف گفت و گو با آمریکایی ها خبر داده که اخیرا دولت افغانستان اعلام کرده بود که قرار است پنج تن از اعضای کلیدی گروه طالبان برای پیشبرد روند مذاکرات قطر، از گوانتانامو به دوحه منتقل شوند و وزیر خارجه افغانستان نیز برای گفت و گو با مقامات قطر به این کشور سفر کند.

مطالب مرتبط