پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مجله رادیویی؛ یادبود ظاهر هویدا و گزارش های دیگر

شماری از آوازخوانان، اهالی سینما و شاعران و نویسندگان در لندن شامگاه ۲۱ حوت/اسفند به یاد ظاهر هویدا گردهم آمدند، شمع افروختند و خاطره های شان با آن آواز خوان از دست رفته را ذکر کردند.

در این مراسم پیامی از سوی حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز قرائت شد که در آن درگذشت ظاهر هویدا یک ضایعه توصیف شده بود.

گرداننده مجلس هارون یوسفی مهمترین رویدادها در زندگی ظاهر هویدا را بر شمرد و گفت که او یکی از سختکوش ترین هنرمندان موسیقی افغانستان بود.

عبدالله شادان همکار ما در بی بی سی که با ظاهر هویدا و کارنامه های هنری اش آشنایی دیرینه ای دارد، خاطراتی را که از ظاهر هویدا داشت بیان کرد.

سیدرضا محمدی شاعر و مسئول هفته نامه سیمرغ در مورد نقش ظاهر هویدا در هنر مدرن افغانستان به سخنرانی پرداخت و گفت او موسیقی پاپ را که تعلق به طبقه متوسط داشت با رنگ و بوی دیگری معرفی کرد و به شماری از آهنگ هایش روحیه اجتماعی بخشید.

فرشته سما آوازخوان افغان مقیم آلمان که برای شرکت در این مراسم راه درازی را پیموده بود گفت ظاهر هویدا از مشوقان او بود.

ظاهر هویدا پانزدهم حوت در اثر بیماری سرطان در شهر هامبورگ آلمان درگذشت او شصت و هفت سال داشت.

تلاش های تازه گروه مورچه ها

گروه موسیقی مورچه ها در افغانستان اعلام کرده که برای آشنا کردن علاقمندان موسیقی مدرن، در روزهای آینده در هرات کارگاه آموزشی برگزار می کند. مسعود حسن زاده رهبر این گروه می گوید جوانان زیادی را می شناسند که دارای قابلیت های فراوانی برای روی آوردن به موسیقی مدرن هستند و نیاز به آشنایی بیشتر با چنین موسیقی دارند.

شکیب مصدق آوازخوان این گروه در ماه های اخیر به آلمان منتقل شده و دیگر با مورچه ها همکاری نمی کند. مسعود حسن زاده گفت سعی داشته اند جای خالی شکیب را پر کنند و آوازخوان تازه ای به اسم آرش بارز را دعوت به همکاری کرده اند و این عضو جدید مورچه ها به گفته حسن زاده صدای "مخملی" تری دارد.

گروه مورچه ها در روزهای آینده کنسرت نوروزی نیز در هرات برگزار می کند.

پرفروش شدن تاریخ چشت و مشایخ چشتیه

تاریخ چشت و مشایخ چشتیه ، تالیف سید احمد شاه چشتی مودودی مرشد چشتیان هرات، در چند ماه اخیر دو بار در کابل به چاپ رسیده و هم اکنون کم یاب شده است.

وزرات اطلاعات و فرهنگ افغانستان این کتاب را اثری دانسته که "بی گمان در شناسایی و آشنایی با شخصیت های فرهیخته و راه یافته طریقت چشتیه سودمندی فراوان را به همراه دارد".

در نسخه صوتی مجله این هفته گفتگوی محمد قاضی زاده با آقای چشتی مودودی را خواهید شنید.

افزایش فعالیت سینمایی زنان در هرات

در مدت نزدیک به ده سال اخیر مراکز متعدد فعالیت های سینمایی در هرات ایجاد شده اند . حضور زنان در این عرصه یک نقطه عطف در تاریخ سینما و تیاتر در هرات پنداشته می شود، حتی رهبری برخی از کانون های سینمایی را زنان بر عهده دارند.

در نسخه صوتی این گزارش صدای زنانی را می شنوید که از مشکلات بازیگری در سینما می گویند.

انتشارات برگ در بلخ

انتشارات برگ در ولایت بلخ افغانستان می گوید کتب ادبی متقاضیان بیشتری در میان خریداران کتاب دارد و آنها در مدت اندکی که از فعالیت شان می گذرد پانزده عنوان کتاب در زمینه ادبیات منتشر کرده اند. ژکفر حسینی به بی بی سی گفت در سال های اخیر رقابتی که میان ناشران وجود داشته، باعث بهبود کیفیت در تولید کتاب شده است. او گفت جای خالی یک مرجع خصوصی نشر کتاب در مزارشریف خالی بود.

آقای حسینی که خود یکی از معدود طراحان کتاب است به این باور است که رجوع اهل کتاب به آثاری که به صورت معیاری چاپ می شوند و تمامی نکات لازم در ویرایش آن ها در نظر گرفته می شود، به رشد بازار کتاب کمک زیادی کرده است.

او گفت سفارش های زیادی از سوی پدیدآورندگان در ولایت های شمالی افغانستان دریافت کرده اند و در نظر دارند برای پاسخگویی به نیازها چاپخانه مجهزی خریداری کنند.