افغانستان؛ آیا نوروز غیر اسلامی است؟

نوروز در افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption تجلیل از نوروز در افغانستان سابقه طولانی دارد

تجلیل از نوروز در افغانستان، با آنکه پیشینه بسیار طولانی دارد، اما در سالهای اخیر با چالش هایی نیز روبرو بوده است.

عده ای در افغانستان تلاش کرده اند نوروز را یک پدیده غیر اسلامی معرفی کنند و افغانها را از تجلیل آن بازدارند.

گروه طالبان در زمان حاکمیت بر افغانستان، از برگزاری جشن نوروز جلوگیری می کردند و پس از فروپاشی نظام طالبان نیز، گروه ها و حلقاتی همواره در مخالفت با این مراسم بوده اند.

از هفته ها پیش، همانگونه که آمادگی برای تجلیل از نوروز در افغانستان آغاز شده، صدای مخالفت با این جشن نیز، عمدتا در برخی مساجد بلند شده است.

از آن جمله زین العابدین، از ملاهای کابل، در خطبه نماز جمعه خود گفته است: "شما اطلاع ندارید، نوروز جشن زردشتی ها و کافرهاست. مسلمانها از واقعیت این جشن خبر ندارند. در نوروز لباسهای نو می خرند، غذاهای قسم قسم پخته می کنند. اما نمی دانند که نوروز را به عنوان یک عید بر ما تحمیل می کنند. بنیانگذار این کار کیست؟ جمشید که پادشاه زردشتیان بود."

'جشن مردم'

آئین های نوروزی در بسیاری مناطق با باورهای مذهبی مردم گره خورده است.

برافراشتن پرچم منسوب به حضرت علی در افغانستان نمادی از این پیوند و مهمترین بخش تجلیل از جشن نوروز در افغانستان است.

اما سید جواد موسوی، از ملاهای شیعه می گوید: "جشن نوروز یک جشن ملی است. یک روز شادیست. در احادیث اسلامی آمده که در این روز، صله رحم به جا بیاورند، به دیدار پدر و مادر بروند به کوچک ها هدیه بدهند، با دیدن زنده شدن دوباره طبیعت به یاد خدا بیافتند."

Image caption زریاب: 'کسی نتوانسته به جشن نوروز صدمه بزند'

او می افزاید: "در شهر مزارشریف مراسم نوروز با تلاوت آیات قرآن شروع می شود. فکر نمی کنم کسی از لحاظ دینی و مذهبی مدرکی داشته باشد برای تقبیح مراسم نوروز. نوروز در احادیث اسلامی یک چیز پذیرفته شده است."

نوروز فصل شکوفایی و باروری زمین است. مردم آریانای باستان هم نوروز را به عنوان شروع فصل تازه کشت و کار و برداشتن محصول جشن می گرفتند.

در باره زمان آغاز تجلیل از نوروز مدارک معتبر تاریخی در دست نیست، اما پیشینه این جشن به صدها سال پیش از امروز برمی گردد.

رهنورد زریاب، از نویسندگان و پژوهشگران افغان می گوید: "ما گفته می توانیم که هیچ کس تا حالا نتوانسته به جشن نوروز صدمه بزند. جشن نوروز از سالیان قبل تجلیل می شود. طالبان هم خواستند مراسم را برهم بزنند اما موفق نشدند و مردم این جشن را تجلیل می کردند. نوروز جشن مردمیست، مردم آنرا تجلیل می کنند و باید هم چنین باشد."

با وجود مخالفت ها در چند سال اخیر با نوروز در افغانستان، این جشن باستانی همه ساله راهش را به خانه های مردم باز می کند.

نوروز جشنی است که خانواده ها را به هم نزدیک تر می سازد و آئین های مختلفی برای تجلیل از آن اجرا می شود؛ خداحافظی با سالی که گذشت و استقبال از بهاری که می آید.