کرزی: افغانستان دیگر بار بر دوش ناتو نخواهد بود

حامد کرزی در میان سربازان ارتش حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی گفت که تربیه و آموزش نیروهای امنیتی برای آینده افغانستان حیاتی است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از پیشرفت‌ها در عرصه "افغانی کردن" مسئولیت های امنیتی این کشور ابراز رضایت کرده است.

آقای کرزی که در مراسم فراغت چهارمین دور افسران ارتش ملی افغانستان از آکادمی نظامی این کشور صحبت می کرد، گفت که بزودی و با پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان، کشورش دیگر "بار دوش ناتو نخواهد بود."

او گفت که تربیت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، برای آینده این کشور و اینکه افغانستان با خروج نظامیان ناتو با بحران روبرو نشود، حیاتی است.

آقای کرزی گفت: "اسلحه، تجهیزات، تانک و طیاره را می توانیم با پول خریداری کنیم و یا قرض بگیریم، اما آنچه مهم است، نیرویی است که بتواند از این وسایل استفاده کند، طیاره را به پرواز درآورد و تانک را به حرکت بیاورد."

او خطاب به افسران ارتش ملی گفت: "زمانی که ناتو (از افغانستان) بیرون می شود و اختیار بدست شما می افتد، شجاعت شما باعث نگهداری از این خاک می شود و تحصیلات عالی و دانش شما، باعث پیشرفت و ترقی می شود."

ادامه حمایت جامعه جهانی

قرار است پیمان ناتو تا سال ۲۰۱۴ به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد. با این حال، مقامات گفته اند که نیروهای افغان از سال ۲۰۱۳ آماده پذیرفتن مسئولیت های امنیتی سراسر این کشور خواهند بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption جامعه جهانی حداقل تا سال ۲۰۲۴ از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت خواهند کرد

برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی در افغانستان عملا آغاز شده و تا حالا حدود نیمی از افغانستان رسما از ناتو به نیروهای افغان سپرده شده است.

اما ناتو حداقل تا سال ۲۰۱۴، کماکان به حمایت نظامی از نیروهای افغان در صورتی که نیاز باشد ادامه خواهد داد.

حکومت افغانستان که در پی گفتگو با طالبان برای پایان دادن به خشونتها در افغانستان است، تلاش دارد تا آنچه "افغانی کردن" مسئولیت ها در افغانستان خوانده می شود، با سرعت بیشتری اجرا شود.

با این حال، افغانستان انتظار دارد که متحدان بین المللی اش، به ویژه آمریکا، حداقل تا سال ۲۰۲۴ به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد.

آقای کرزی گفته است که براساس توافقات میان کشورش و آمریکا، جامعه جهانی تا ده سال بعد از ۲۰۱۴، سالانه بیش از چهار میلیارد دلار را برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد.

مطالب مرتبط