'پاکستان در پرتگاه' کتاب تازه احمد رشید

Image caption آقای رشید گفته است: "من فکر می‎کنم که عدم کنترل دولت بر اوضاع و عدم اراده دولت به این معنی است که در بخشهای مختلف کشور آنارشیسم در حال افزایش است."

احمد رشید روزنامه‌نگار مشهور پاکستانی در کتاب تازه خود نوشته که این کشور در حال رفتن به سوی بی‌نظمی و آنارشیسم است.

آقای رشید در این کتاب پیشنهادهایی در زمینه بهبود روابط پاکستان با آمریکا ارائه کرده و به اهمیت گفتگوهای صلح با طالبان در ارتباط با خروج نیروهای خارجی از افغانستان اشاره کرده است.

این کتاب با عنوان "پاکستان در پرتگاه: آینده آمریکا، پاکستان و افغانستان" هفته گذشته در آمریکا منتشر شد.

احمد رشید در این کتاب نوشته که پاکستان در حال اضمحلال است و مسئولیت آن به دوش مقامهای اسلام‌آباد و دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است که روابط میان این دو کشور را تیره کرده اند.

احمد رشید می‌گوید که دلیل اصلی مشکلات پاکستان در آن است که این کشور نیازمند کمکهای آمریکا است و سیاست داخلی آن پیچیده است، حکومت بر ارتش و سازمان اطلاعات کنترل ندارد، از اقلیتهای خود محافظت نکرده و بخشهایی از خاک خود را در برابر طالبان پاکستانی و دیگر گروههای شورشی حفظ نکرده است.

احمد رشید ۶۳ ساله هنگام مصاحبه در مورد این کتاب گفته است که به نظر می‎رسد پاکستان به عنوان یک کشور ناکام سربرخواهد آورد.

آقای رشید گفته است: "من فکر می‎کنم که عدم کنترل دولت بر اوضاع و عدم اراده دولت به این معنی است که در بخشهای مختلف کشور آنارشیسم در حال افزایش است."

او گفته است که میان اسلام‎آباد و واشنگتن بی‌اعتمادی افزایش یافته و حالا دیگر زمانی که آمریکا هرچه می‌خواست در پاکستان انجام می‌داد، به پایان رسیده است.

این روزنامه‌نگار پاکستانی گفته است که در آستانه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفتگوهای صلح با طالبان بصورت جدی دنبال شود و به گفته او، پاکستان که به رهبران طالبان پناه داده، باید در این گفتگوها مشارکت داشته باشد.

با توجه به تحولات اخیر در افغانستان و مذاکرات طالبان و آمریکا در در حال ظاهرا قطع است، کتاب آقای رشید در برخی از محافل سیاسی و مطبوعاتی با استقبال روبرو شده است.

به اعتقاد آقای رشید، نخبگان سیاسی و نظامی پاکستان در اجرای مهم‌ترین وظیفه خود که بهبود بخشیدن به زندگی شهروندان این کشور است،کوتاهی کرده اند.

به اعتقاد احمد رشید، هسته اصلی مشکلات در پاکستان این است که نظامیان و سیاستمداران کشور در کل در سیاستهای کشور بویژه سیاستهای خارجی پس از جنگ سرد و بعد از تحولات سال ۲۰۰۱ میلادی، تغییر عمده ای نداده‌اند.

آقای رشید حدود سه دهه است که مسایل منطقه را دنبال می‌کند و تا کنون دست کم ۵ کتاب عمده در باره منطقه نوشته که برخی از آنها به چندین زبان ترجمه شده است.

این نویسنده پاکستانی به مسایل و مشکلات بخش انرژی، مشکلات مالی پاکستان و همچنین مشکلات قومی در نقاط مختلف کشور اشاره دارد و آنها را بالقوه باعث ایجاد خطرات زیادی برای کشور می‌داند.

او اختلاف نظر بین پاکستان و آمریکا را نیز خطرناک توصیف می کند و معتقد است که برای حل مشکلات منطقه دو طرف باید وارد دیالوگ شوند.

آقای رشید معتقد است که نظامیان پاکستان که در عمل سیاست خارجی کشور را در کنترل خود دارند، خواهان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نیستند چرا که به گفته او، آنها آگاه هستند که این نکته می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد.

او بر این نظر است که پاکستان خواهان اشتراک قدرت بین گروهای مختلف افغانستان در دولت این کشور هستند.

مطالب مرتبط