مسابقه دو در پایتخت افغانستان برای مبارزه با فساد

Image caption این مسابقه برای جلب افکار عمومی علیه فساد اداری برگزار شده است

یک نهاد غیردولتی با همکاری شهرداری کابل به هدف بسیج افکار عمومی علیه فساد اداری، در خیابانهای پایتخت مسابقه دو برگزار کرد.

در این مسابقه، که روز جمعه (۴ حمل/فروردین) در غرب کابل برگزار شد، ۴۰۰ جوان فاصله پنج کیلو متر را از سه‌راهی علاءالدین تا باغ بابر دویدند.

شفیق همدم از مسئولان شبکه مبارزه با فساد، که این مسابقه را با همکاری شهرداری کابل برگزار کرد، گفت که دولت افغانستان نتوانسته در مبارزه با فساد موفق شود و حالا این مسئولیت به دوش مردم و جامعه مدنی است.

آقای همدم افزود: "هدف برگزاری این مسابقه ورزشی مبارزه با فساد اداری است. این مسابقه نمونه بسیار کوچکی از چنین حرکت هایی است. فکر می‌کنم جامعه مدنی و جوانان می‌توانند نقش مثبتی داشته باشند تا بر دولت و کسانی که با فساد آغشته هستند، فشار آورند."

محمدیونس نواندیش، شهردار کابل برگزاری این گونه مسابقات را "امیدوارکننده" خواند و گفت که شهرداری در زمینه مبارزه با فساد تلاشهای جدی‌تری را روی دست خواهد گرفت.

آقای نواندیش در سخنان خود خطاب به چهارصد ورزشکار سفیدپوش گفت: "این حرکت زیبای شما امروز نشان داد که مردم افغانستان توانائی، اراده و استعداد مبارزه با فساد را دارند."

شهردار کابل افزود: "به شما و همه مردم افغانستان اطمینان می‌دهم که مسئولان شهرداری کابل در پیشاپیش کاروان مبارزه با فساد قرار خواهد داشت. ما می‌خواهیم شهرداری کابل را به مبارزین علیه فساد تبدیل کنیم."

حق نشر عکس bbc
Image caption تلاشهای دولت افغانستان در مبارزه علیه فساد نتوانسته است مردم این کشور را قانع کند

در مسابقه دو روز جمعه، احمد شریف مقام اول را به دست آورد و از سوی شهردار کابل به او و چند تن دیگر جوایزی داده شد.

کسانی که در این مسابقه شرکت کردند، امیدوارند که این کار نمادین آنها بتواند در زمینه بسیج افکار عمومی علیه فساد اداری در کشور موثر واقع شود.

آنها فساد اداری در افغانستان را پس از ناامنی، بزرگترین چالش در این کشور خواندند.

هر چند دولت افغانستان در سالهای اخیر تلاشهایی را برای مبارزه با فساد به راه انداخته، اما این تلاشها، موفقیت چندانی در پی نداشته و مردم را راضی نکرده است.

دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این سالها به دلیل گسترش فساد در نهادهای دولتی از سوی منتقدان داخلی و متحدان غربی اش به شدت هدف انتقاد شده است.

در مقابل، آقای کرزی نهادهای بین‌المللی مستقر در افغانستان را مسئول بخش عمده‌ای از فساد در کشورش دانسته و خواهان محدود شدن اختیارات آنها در مصرف کمکهای بین‌المللی در افغانستان شده است.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده است که این کمکها باید در اختیار دولت او قرار گیرد تا نهادهای دولتی در این زمینه پاسخگو باشند.

مطالب مرتبط