روزنامه های کابل: شنبه، ۵ حمل

روزنامه‌های چاپ کابل در نخستین شماره‌ سال نو خورشیدی خود به بررسی آغاز سال نو تحصیلی و اعلام نتایج آزمون عمومی کنکور در افغانستان پرداخته‌اند.

هشت صبح بی‌نتیجه شدن آزمون کنکور ده‌ها هزار دانش‌آموز در افغانستان را نقد کرده و نوشته که وزارت تحصیلات عالی افغانستان در ده سال گذشته نتوانسته است که توانایی دانشگاه‌ها را برای پذیرش این دانش‌آموزان افزایش دهد.

اخیرا این وزارت اعلام کرد که از کمتر از ۱۴۵ هزار داوطلب کنکور، ۴۰ هزار نفر پذیرفته شده و بقیه "نتوانستند به موسسات تحصیلات عالی راه یابند و معرفی آنها به موسسات تحصیلات نیمه‌عالی از طریق وزارت محترم معارف (آموزش و پرورش) صورت می‌گیرد." وزارت معارف اعلام کرده که توانایی پذیرش ۶۰ هزار تن را در نهادهای آموزشی مربوط خود دارد.

به نظر هشت صبح، شماری از دانش‌آموزان نمره‌های بالا گرفته‌اند، اما به دلیل ناآشنایی با فرم‌ها و کدهای آزمون کنکور به دانشگاه‌ها راه نیافته‌اند و این امر باعث شده که تعداد زیادی از آنها از تحصیل بازمانند، در حالی که به باور این روزنامه، با کمی راهنمایی امکان ورود آنها به دانشگاه‌ها وجود داشته است.

این روزنامه همچنین نوشته که در بیشتر ولایت‌ها کیفیت آموزشی مکتب‌ها و مدرسه‌ها هم خوب نیست و کمبود معلمان حرفه‌ای از دلایل اصلی آن است. هشت صبح تاکید کرده که افغانستان باید برای دستیابی به خودکفایی و استقلال در زمینه آموزشی تلاش‌های بیشتری به خرج دهد.

آرمان ملی در تیتر گزارش نخست خود نوشته که "ناامنی باعث شده تا ۶۵ مکتب در غزنی مسدود بماند". این روزنامه همچنین از قول محمد آصف ننگ، معاون وزیر معارف نوشته که در سراسر کشور ۴۵۰ مکتب به دلیل ناامنی مسدود هستند و این وزارت در تلاش برای بازگشایی آنها است.

آقای ننگ افزوده که امسال وزارت معارف کمپینی را برای پذیرش دانش آموزان در مدارس به راه می اندازد و تمرکز آن بر مناطقی است که مدارس در آنها به دلیل ناامنی مسدود شده‌اند. این وزارت امیدوار است که در سال جاری یک و نیم میلیون کودک در مدارس ثبت نام کنند.

روزنامه باور ملی در سرمقاله خود عدم دسترسی "چهار میلیون" کودک از آموزش را بررسی کرده و پرسیده که آنها چگونه خواهند توانست وارد روند آموزش شوند. این روزنامه، گروه طالبان را عامل عدم دسترسی این کودکان به مدارس دانسته و تاکید کرده که این گروه باید مانع تحصیل آنها نشود.

باور ملی در ادامه اما افزوده که این مسئولیت دولت افغانستان است که دروازه‌های مدارس را به روی دانش‌آموزان باز کند و زمینه آموزش را برای همه کودکان فراهم کند. این روزنامه از وزارت معارف خواسته که تلاش‌های لازم را برای بازگشایی مدارس مسدود شده به خرج دهد.

ماندگار خبر درگیری لفظی میان کریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری و جاوید لودین، معاون وزیر خارجه افغانستان را بررسی کرده و نوشته که این ماجرا بیانگر آن است که دولت این کشور در مورد امضای پیمان استراتژیک با آمریکا دچار دودستگی شده است.

رسانه‌های داخلی و برخی رسانه‌های خارجی و از جمله وبسایت شبکه تلویزیونی الجزیره نوشته که درخواست آقای لودین از آقای خرم برای نرم شدن لحن رسانه‌های تحت حمایت دولت نسبت به آمریکا باعث خشم آقای خرم شد و در نهایت آنها یکدیگر را متهم به جاسوسی به آمریکا و پاکستان کردند.

الجزیره نوشته که این درگیری روز ۸ مارس گذشته و دقایقی پیش از آغاز گفتگوی ویدئویی آقای کرزی و باراک اوباما در نشستی در کاخ ریاست جمهوری صورت گرفت که در آن ژنرال جان آلن، فرمانده کل ناتو و راین کراکر، سفیر آمریکا هم حضور داشته‌اند.

ماندگار در گزارش صفحه نخست خود با عنوان "جاسوس کیست؟"، نوشته که کاخ ریاست جمهوری افغانستان به محل تجمع "طرفداران طالبان" تبدیل شده است. به نظر نویسنده، آنها "همه طرفدار بازگشت دوباره طالبان هستند و برای دست یافتن به این خواسته خود تلاش‌های گسترده‌ای را نیز آغاز کرده‌اند".

روزنامه شاخص در مطلبی با عنوان "تجلیل از نوروز، پاسداشت سنتی نیکو" به نقل از نامه حضرت علی به مالک اشتر، فرماندار مصر در سال ۳۷ هجری نوشته است: "سنت نیکویی را که بزرگان این امت به آن عمل کرده اند و رعیت بر آن سنت به نظام آمده و حالشان نیکو شده، مشکن و سنتی میاور که به سنت‌های نیکوی گذشت زیان رساند".

اخیرا برخی از روحانیان محافظه‌کار برگزاری جشن نوروز را مغایر اصول اسلامی دانستند و با آن مخالفت کردند، ولی این مخالفت آنها با واکنش شدید طرفداران جشن نوروز مواجه شد. نوروز در افغانستان به صورت گسترده‌ای جشن گرفته می‌شود و مراسم اصلی آن عمدتا در اماکن مذهبی برگزار می‌شود.

نویسنده نوروز را در شمار سنت‌هایی دانسته که از قدیم در بین مردم مرسوم بوده و اسلام آنها را به عنوان "سنت نیکو" مورد تایید قرار داده است. به نظر نویسنده شاخص، نوروز هم به دلیل ارتباط آن با طبیعت و هم فراهم کردن زمینه خوشی و دیدار دوستان و خویشاوندان، در میان مردم پیامدهای نیکویی دارد.

مطالب مرتبط