حامد کرزی برای شرکت در جشن جهانی نوروز به تاجیکستان رفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار با رهبران منطقه هم در برنامه سفر آقای کرزی شامل است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در جشن جهانی نوروز و نشست همکاریهای اقتصادی منطقه ای به تاجیکستان رفت.

روز شنبه، ۵ حمل/فروردین، ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "قرار است رئیس جمهوری کشور در جریان این سفر در کنفرانس بین المللی نوروز و همچنین در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی کشورهای منطقه هم شرکت کند."

مقامهای تاجیکستانی پیش از این اعلام کرده‌اند که "جشن جهانی نوروز" با آمادگی‌های ویژه و با حضور رهبران کشورهای فارسی زبان برگزار می‌شود.

برگزاری یک نمایشگاه فرهنگی و هنری در میدان "نوروزگاه" در شهر دوشنبه، پایتخت تاجکستان، شامل برنامه‌های این جشن است که با حضور امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد.

پس از تصویب جشن نوروز به عنوان یک جشن جهانی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۳۸۸، این جشن دو سال پی در پی در تهران برگزار شد، اما امسال این جشن در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود.

در حاشیه این جشن آقای کرزی در دیداری سه جانبه با حضور رهبران سه کشور فارسی زبان ــ تاجیکستان، افغانستان و ایران ــ شرکت خواهد کرد.

همچنین قرار است پنجمین کنفرانس همکاریهای اقتصادی کشورهای منطقه با حضور رهبران این سه کشور و رئیس جمهوری پاکستان نیز در تاجیکستان برگزار شود.

نمایندگان چهل کشور در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط