خانواده قربانیان کشتار قندهار غرامت دریافت کردند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دو شهروند افغانستان بر مزار یکی از قربانیان کشتار قندهار دعا می‌خوانند

بی‌بی‌سی دریافته است که به خانواده‌های افرادی که جان خود را در حمله دو هفته پیش یک سرباز آمریکایی در قندهار از دست داده‌اند و نیز به افرادی که در این حمله زخمی شده‌اند، غرامت پرداخت شده است.

یک مقام رسمی افغانستان گفته است که خانواده هر یک از کشته‌شدگان این حمله ۴۶ هزار دلار و هر فردی که زخمی شده است ۱۰ هزار دلار دریافت کرده است.

رابرت بیلز، سرباز آمریکایی، روز جمعه، چهارم فروردین (۲۳ مارس)، رسما درباره ارتکاب به ۱۷ فقره قتل عمد، تفهیم اتهام شد.

اقدام این سرباز آمریکایی در تیراندازی و قتل غیرنظامیان در ولایت قندهار در روز یازدهم مارس، واکنش افکار عمومی افغانستان را به دنبال داشت و بر تنش در روابط افغانستان و آمریکا افزود.

رابرت بیلز به قتل هفده شهروند افغان با برنامه‌ریزی قبلی متهم شده است.

او همچنین متهم است که به یک مرد، یک زن و چهار کودک دیگر حمله و تلاش کرده است آنها را به قتل برساند.

هنوز مشخص نیست که چه کسی غرامت قربانیان این حادثه را به خانواده‌های آنها پرداخته است.

اما بی‌بی‌سی دریافته است که اعضای خانواده‌های قربانیان، در دفتر والی قندهار، جلسه‌ای خصوصی با نمایندگان ارتش آمریکا و نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان داشته‌اند.

به این افراد گفته شده است که تعدادی از شاهدان این حمله، به آمریکا فرستاده می‌شوند تا در این باره شهادت دهند. بقیه شاهدان نیز می‌توانند به صورت ویدئویی در جریان جلسه محاکمه آقای بیلز قرار بگیرند.

"اعترافی نشده است"

رابرت بیلز که ۳۸ سال دارد، هم‌اکنون در زندانی نظامی در کانزاس آمریکا به سر می‌برد. او هفته گذشته از افغانستان به آمریکا منتقل شد و از آن زمان در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.

وکیل او گفته است که آقای بیلز وقایع (شب حمله) را "خیلی کم" به یاد می‌آورد. با این حال، او گزارش‌هایی را که درباره مست بودن آقای بیلز در شب حادثه منتشر شده‌اند، رد کرده است.

او همچنین گفت که آقای بیلز به ارتکاب جرمی اعتراف نکرده است.

با آن که مقامات افغانستان بارها گفته‌اند که بیش از یک نفر در کشتار قندهار نقش داشته است، رابرت بیلز تنها فرد متهم در این حادثه شناخته می‌شود.

گفته می‌شود که روند محاکمه آقای بیلز طولانی خواهد بود، ولی طبق قانون، در صورت محکومیت، او ممکن است اعدام شود.

مطالب مرتبط