مسئولیت امنیتی ۷۵ درصد افغانستان به نیروهای داخلی واگذار می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت افغانستان تاکید دارد که نیروهای داخلی حالا توانایی برای به دوش گرفتن مسئولیت امنیتی را دارند

حکومت افغانستان اعلام کرده که با مشخص شدن مناطقی که قرار است در مرحله سوم انتقال مسئولیت، تامین امنیت آن به نیروهای افغان منتقل شود، ۷۵ درصد خاک این کشور تحت کنترل نیروهای افغان در خواهد آمد.

فرید ماموندزی، معاون رئیس اداره کل ارگانهای محلی افغانستان به بی بی سی گفت که برنامه ریزی در این زمینه پایان یافته و قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تا یک ماه دیگر نامهای مناطق تحت پوشش آن را اعلام کند.

آقای ماموندزی معاون اداره کل ارگانهای محلی گفت: "برنامه‌ریزی برای مرحله سوم انتقال مسئولیت تامین امنیت، تقریبا تمام شده و مناطقی که در این مرحله در نظر گرفته شده، قرار است پیش از برگزاری نشست (اعضای ناتو در) شیکاگو، در ماه مه از سوی رئیس جمهوری اعلام شود."

او تاکید کرد: "مرحله سوم یک مرحله اساسی است و با اجرای این مرحله نظامیان افغان مسئولیت تامین امنیت ۷۵ درصد خاک افغانستان را به عهده خواهند گرفت."

معاون اداره کل ارگانهای محلی در گفتگوی خود با بی بی سی گفت که ممکن است که بخشهایی از ولایتهای کنر، لوگر، زابل، ارزگان، بادغیس و قندوز و بغلان، شامل این مرحله باشند.

به گفته مقامهای دولت افغانستان، در حال حاضر مسئولیت امنیتی نیمی از خاک این کشور به نیروهای داخلی واگذار شده است و تا آخر سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت امنیتی سراسر کشور به این نیروها واگذار خواهد شد.

این تاریخ در اجلاس سران ناتو در نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی در لیسبون، پایتخت پرتغال به درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تعیین شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای بین المللی با واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی افغانستان، این کشور را به صورت تدریجی تا سال ۲۰۱۴ ترکی می کنند

همزمان با اجرای برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی افغانستان، خروج تدریجی نیروهای خارجی از این کشور نیز آغاز شده است.

پایان خروج نظامیان بین المللی در افغانستان هم آخر سال ۲۰۱۴ اعلام شده است.

دولت افغانستان واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین‎المللی به نیروهای داخلی را نشانه‌ای از توانایی نیروهای امنیتی خود می‌داند.

اما شماری از سیاستمداران و منتقدان نسبت به پافشاری دولت افغانستان بر اجرای این برنامه انتقاد کرده و گفته اند که نیروهای امنیتی افغانستان هنوز توانایی کافی برای مبارزه با تروریسم را ندارند.

این منتقدان تاکید کرده اند که باید برای بالا بردن توانایی های ارتش و پلیس و همچنین افزایش اعتماد مردم به این نیروها تلاشهای بیشتری به خرج داده شود.

مطالب مرتبط