۲۰۰ سرباز فرانسوی از افغانستان خارج شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسه هنوز هم سه هزار و چهارصد سرباز در افغانستان دارد

ارتش فرانسه از خروج ۲۰۰ سرباز این کشور از افغانستان خبر داده است.

یک سخنگوی نیروهای فرانسوی در افغانستان به بی بی سی فارسی گفت که این سربازان در منطقه سروبی در شرق کابل مستقر بودند و روز چهارشنبه، ۹ حمل/فروردین به کشور خود بازگشتند.

این سخنگوی ارتش فرانسه افزود: "هنوز شماری زیادی از سربازان ما در پایگاه سروبی هستند که نقش حمایتی و نظارتی دارند. هنوز واحد نیروهای رزمی ما در مناطق سروبی و کاپیسا حضور دارند. آنها برخی عملیات‌ها را رهبری می کنند."

سروبی یکی از مناطق ناآرام ولایت کابل است و نیروهای فرانسوی مستقر در آن جا بارها با اعضای گروه طالبان درگیر شده اند.

این درگیری ها برای ارتش فرانسه تلفاتی هم در پی داشته است.

اما حادثه‌ای که زمان خروج نیروهای فرانسه از افغانستان را جلو انداخت، شلیک یک سرباز افغان به سربازان فرانسوی در یک منطقه نزدیک به سروبی بود که منجر به کشته شدن چهار سرباز فرانسوی و زخمی شدن ۱۶ تن دیگر از این نیروها شد.

این چهار سرباز روز ۳۰ جدی (دی) سال گذشته در منطقه تگاب ولایت کاپیسا، در شمال شرق کابل، هدف تیراندازی سرباز ارتش افغانستان قرار گرفتند.

در حال حاضر فرانسه ۳۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد و قرار است تا پایان سال جاری میلادی یک هزار سرباز فرانسوی از افغانستان بیرون شوند.

بر اساس تصمیمی که دولت فرانسه در پی شلیک سرباز افغان به سربازان فرانسه در تگاب گرفت، قرار است همه نیروهای فرانسوی تا آخر سال ۲۰۱۳ میلادی از افغانستان خارج شوند.

پیش از آن پایان جدول زمانی خروج تدریجی ارتش فرانسه از افغانستان آخر سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام شده بود.

فرانسه یکی از پنج کشوری است که بیشترین نیرو را در افغانستان دارند.

ارتش فرانسه در ده سال گذشته ۹۲ سرباز خود را در افغانستان از دست داده است.

مطالب مرتبط