افزایش حضور ستیزه‌جویان 'عرب و پاکستانی' در غزنی

Image caption غزنی از مناطق ناامن در جنوب افغانستان است

مقامهای محلی در غزنی، در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که با آغاز سال نو خورشیدی، حضور ستیزه‌جویان "عرب و پاکستانی" در این ولایت افزایش یافته است.

محمد علی احمدی، معاون والی غزنی روز جمعه، ۱۱ حمل/فروردین به بی بی سی فارسی گفت که هدف این ستیزه‌جویان مختل کردن امنیت در این ولایت است.

آقای احمدی گفت: "از منابع مختلف گزارشهایی به ما می‌رسد که در سال جدید سعی می کنند برای تشدید حرکت‌های طالبان، اختلال در امنیت و ضربه زدن به نیروهای ائتلاف در غزنی، از نیروهای مختلف استفاده شود."

در همین حال شماری از ساکنان مناطق مختلف غزنی گفته‌اند که ستیزه‌جویان رفت و آمد مردم را در راههای میان مرکز ولایت و روستاهای اطراف، زیر نظر دارند و در مواردی اقدام به بازرسی مسافران می‌کنند.

یکی از ساکنان منطقه اجرستان به بی‌بی‌سی گفته است که شورشیان اخیرا او را در راه بازگشت از شهر غزنی به روستایش بازرسی کردند.

برخی از اهالی غزنی گفته‌اند که بازرسی مسافران به وسیله شورشیان در این ولایت تقریبا به یک امر معمول تبدیل شده است.

معاون والی غزنی در ادامه گفتگوی خود با بی بی سی گفت که در سال نو خورشیدی برای مقابله با شورشیان در این ولایت برنامه‌هایی از جانب نیروهای بین‌المللی و داخلی روی دست گرفته شده است.

به گفته او، قرار است در سال جاری علاوه بر پایگاه نیروهای بین‌المللی مستقر در شهر غزنی، سه پایگاه عملیاتی دیگر در مناطق آسیب‌پذیر گیلان، مقر و خوگیانی تشکیل شود.

آقای احمدی گفت که در این پایگاهها سربازان آمریکایی حضور خواهند داشت و از نیروهای امنیتی داخلی در زمینه تامین امنیت و مقابله با شورشیان حمایت خواهند کرد.

آنگونه که معاون والی غزنی گفت در تازه‌ترین عملیات نیروهای بین‌المللی علیه شورشیان در منطقه خوگیانی، چهار فرمانده گروه طالبان بازداشت شدند.

به گفته آقای احمدی، در جریان این عملیات بر اثر "بمباران اشتباهی" نیروهای ائتلاف بر یک ایست بازرسی پلیس، یک مامور پلیس کشته و شش تن دیگر زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط