یک پلیس افغان ۹ همکار خود را کشت

Image caption پکتیکا از مناطقی است که گروه طالبان و شبکه حقانی در آن نفوذ دارند

وزارت داخله (کشور) افغانستان تایید کرده که یک مامور پلیس در ولایت پکتیکا، در جنوب شرق این کشور ۹ همکار خود را کشته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت روز جمعه، ۱۱ حمل/فروردین به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این مامور پلیس پنجشنبه شب و زمانی که همکاران او همه در یک پاسگاه خواب بودند، آنها را به رگبار بست.

آقای صدیقی گفت که این فرد ابتدا همکاران خود را مسموم کرده و بعد آنها را به رگبار بسته است.

بر اساس گزارشها، یک برادر این پلیس، فرمانده پاسگاه و دو پسر او هم در میان کشته شدگان هستند.

پیشتر گزارش شده بود که فرد مهاجم همه سلاحهای موجود در این پاسگاه را گرفته و فرار کرده است، اما سخنگوی وزارت داخله گفت که این فرد بامداد روز جمعه به همراه چند تن دیگر کشته شده است.

هنوز انگیزه این کشتار مشخص نیست، اما مقامهای دولت افغانستان گروه طالبان را در این حادثه دخیل می‌دانند و آقای صدیقی گفت کسانی که به همراه فرد مهاجم کشته شده اند، اعضای گروه طالبان بوده اند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان هم تایید کرده که فرد مهاجم با این گروه ارتباط داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت داخله، همه کسانی که در این پاسگاه مشغول خدمت بودند و از جمله این فرد مهاجم عضو "پلیس محلی" بوده اند.

پلیس محلی نیروی شبه پلیس است که نفرات آن بر اساس پیشنهاد افراد بانفوذ و سران قبایل و تایید مسئولان امنیتی استخدام می شوند و ماموریت آنها تامین امنیت در محل سکونت خود است.

این حادثه یک روز پس از آن روی داده که مقامهای دولت افغانستان از به پایان رسیدن برنامه‌ریزی برای آغاز مرحله انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی خبر دادند.

به گفته این مقامها، با اجرای این مرحله از این برنامه، مسئولیت تامین امنیت ۷۵ درصد خاک افغانستان به دوش نیروهای امنیتی داخلی گذاشته می شود.

صدیق صدیقی گفت که همزمان با اجرای این برنامه برخی سازمانهای اطلاعاتی منطقه و از جمله آی‌اس‌آی، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، تلاش دارند که اعتماد افغانها و جامعه جهانی به نیروهای امنیتی افغانستان را کاهش دهند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان به صورت تلویحی حادثه کشتار در پاسگاه پلیس در ولایت پکتیکا را هم به تلاش این سازمانها برای نفوذ در میان نیروهای امنیتی افغانستان و کاهش اعتبار این نیروها نسبت داد.

مطالب مرتبط