برنامه جذب هفتاد هزار نفر در نهادهای 'آموزش نیمه عالی' افغانستان

دانشگاه کابل حق نشر عکس Getty
Image caption ظرفیت جذب دانشگاه های افغانستان کم است

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می گوید هفتاد هزار نفر از کسانی را که نتوانسته اند در امتحان کانکور (کنکور) امسال به دانشگاه ها راه پیدا کنند، در نهادهای آموزش نیمه عالی جذب می کند.

امسال با اعلام نتایج امتحان کانکور در سراسر افغانستان، مشخص شد که از جمع نزدیک به یکصد و شصت هزار نفری که در این امتحان شرکت کرده بودند، تنها حدود چهل هزار نفر توانسته اند به دانشگاه ها راه پیدا کنند.

عدم راهیابی عده ای زیادی از این جوانان به دانشگاه ها، به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است.

دست کم در یک مورد، یک دختر در ولایت غزنی به دلیل عدم راهیابی به دانشگاه، دست به خودکشی زد.

نگرانی های زیادی نیز در مورد بی سرنوشت ماندن این عده جوانان مطرح شده است.

اما وزارت معارف افغانستان می گوید که یکی از راه های جلوگیری از بیکاری و بی سرنوشتی در میان این جوانان، جذب شماری از آنها در نهادهای آموزش نیمه عالی است.

رویای رفتن به دانشگاه

این نهادها، عمدتا به آموزش های حرفه ای مشغولند و از نظر تشکیلات اداری، مربوط وزارت معارف افغانستان هستند.

براساس آمار وزارت معارف افغانستان، تعداد این گونه نهادها در سراسر افغانستان، بیش از یکصد و شصت نهاد می رسد.

سالهای قبل، حدود سی هزار نفر در این نهادها جذب می شدند اما فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان اعلام کرده که ظرفیت این نهادها اخیرا بالا رفته و حالا آماده پذیرفتن حدود هفتاد هزار نفر در این نهادها است.

آقای وردک گفت که برای ورود به این نهادها نیز یک امتحان برگزار شده و افرادی که بیش از ۲۴۰ امتیاز در این امتحان بدست بیاورند، در اولویت جذب در این نهادها قرار دارند.

شمولیت (قبول شدن) در دانشگاه های دولتی افغانستان در سالهای اخیر برای عده زیادی از جوانان به یک رویا تبدیل شده است.

ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها به تناسب تعداد کسانی که هر سال از مکاتب فارغ می شوند، به مراتب کمتر است و هر سال عده بیشتری از رفتن به دانشگاه باز می مانند.

در سالهای اخیر، اگرچه چندین دانشگاه خصوصی نیز در افغانستان آغاز به فعالیت کرده، اما در بسیاری موارد جوانان افغان توان پرداخت هزینه آموزش در این دانشگاه ها را ندارند.

انتظار می رود در سال جاری، بیش از دوصد و سی هزار نفر دیگر از مکاتب افغانستان فارغ شوند و براساس تخمین وزارت معارف، تا پنج سال دیگر شمار کسانی که از مکاتب افغانستان فارغ می شوند، به نیم میلیون نفر خواهد رسید.

مطالب مرتبط