مجلس افغانستان: اصلاحات بودجه ناکافی است

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس .
Image caption مجلس می گوید در بودجه جدید به اعتراضهای آنها رسیدگی درست نشده است

مجلس نمایندگان افغانستان اصلاحات طرح بودجه سال ۱۳۹۱ خورشیدی از سوی دولت را ناکافی خوانده است.

طرح بودجه سال ۱۳۹۱حدود بیست روز پیش به دلیل "عدم توازن" در آن از سوی مجلس نمایندگان رد شد.

اما وزارت مالیه (دارایی) افغانستان هفته قبل این بودجه را پس از آوردن اصلاحاتی در آن، دوباره به مجلس نمایندگان فرستاد.

مجلس نمایندگان افغانستان قبلا اعتراض کرده بود که در تخصیص بودجه توسعه ای برای ولایات مختلف افغانستان، در بودجه مالی توازن لازم وجود ندارد و همچنین در آن، بودجه کافی برای بخشهای صحت و آموزش و پرورش در نظر گرفته نشده است.

یکی دیگر از موارد اعتراض مجلس نمایندگان به این بودجه، تخصیص چهارده میلیون دلار برای تامین امنیت و پیشبرد امور مربوط به ریاست جمهوری افغانستان بود.

اما اعضای مجلس نمایندگان می گویند در اصلاحاتی که وزارت مالیه در بودجه وارد کرده، به این اعتراضها رسیدگی نشده و تنها در موارد کم اهمیت تغییرات آمده است.

رای گیری

با این حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان پیشنهاد کردند که قبل از رد دوباره بودجه سال ۱۳۹۱، نیاز است تا کمیسیون مشخصی جزئیات این بودجه را یک بار دیگر بررسی کند.

قرار شد که بررسی های این کمیسیون در نشست روز دوشنبه (چهارده حمل / فروردین) مجلس نمایندگان ارایه شده و براساس آن در مورد رد و یا تصویب بودجه رای گیری شود.

وزارت مالیه افغانستان به بی بی سی گفت اصلاحات آنها در بودجه، براساس تقاضای مجلس نمایندگان صورت گرفته است اما تاکید کرد که این اصلاحات تنها در بخشهای اعمال شده که اعتراض مجلس نمایندگان نسبت به آن واضح بوده است.

کل طرح بودجه سال ۱۳۹۱ افغانستان شامل ۴.۸ میلیارد دلار است که از آن جمله ۲.۷ میلیارد آن مربوط به بودجه عادی (جاری) و بقیه مربوط به بودجه توسعه‌ای می شود.

پیش از این، مجلس سنای افغانستان نیز به این بودجه اعتراض کرده و آن را "غیر عادلانه" خوانده بود.

بررسی بودجه سالانه افغانستان در مجلس نمایندگان همواره با جنجال هایی همراه بوده است.

امسال نیز این بحث و بررسی بودجه در حالی صورت می گیرد که هنوز جنجالها بر سر چگونگی مصرف بودجه سال ۱۳۸۹ خورشیدی در مجلس افغانستان پایان نیافته است.

این مجلس می گوید، حدود چهارده وزارتخانه، کمتر از چهل درصد بودجه توسعه ای خود را مصرف کرده اند و در این رابطه باید به پارلمان جواب بدهند.

مطالب مرتبط