روزنامه های کابل: دوشنبه ۱۴ حمل

مذاکره با طالبان برای تامین صلح در افغانستان و آینده روابط آمریکا با افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه باور در سرمقاله خود از رئیس جمهوری افغانستان خواسته که بیش از این در انتخاب رئیس شورای عالی صلح افغانستان تاخیر نکند.

این روزنامه نوشته که پس از کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس سابق شورای عالی صلح، تمامی فعالیت های این شورا متوقف شده است و این مسئله باعث ادامه خشونت و جنگ در افغانستان می شود.

نویسنده باور به همین بهانه تاکید کرده که تنها راه پایان دادن به نا امنی ها در افغانستان، گفتگو و مصالحه است و این کار زمانی به نوشته روزنامه می تواند عملا اجرا شود که نهادهای مسئول برای زمینه سازی و آغاز گفتگو با مخالفان مسلح، فعال باشند.

با این حال، روزنامه افزوده که آقای کرزی باید کسی را برای ریاست شورای عالی صلح انتخاب کند که از شایستگی لازم برخوردار بوده و واقعا خواستار تامین صلح در افغانستان باشد.

روزنامه ویسا به مسئله حضور درازمدت آمریکا در افغانستان نگاه کرده و نوشته که هنوز سوالها و ابهامات زیادی در مورد چگونگی این برنامه باقی است که باید به آن جواب داده شود.

این روزنامه نوشته که هم برای مقامات افغان و هم برای مردم افغانستان این سوال مطرح است که آمریکا پس از سال ۲۰۱۴، چه تعداد نیرو در افغانستان خواهد داشت، این نیروها در کجا و تا چه زمانی مستقر خواهند بود.

نویسنده افزوده که قبل از امضای پیمان استراتژیک با آمریکا، روشن شدن این مسایل برای مردم افغانستان حتمی است.

روزنامه چراغ نیز به تلاشها برای مصالحه با طالبان و آینده روابط آمریکا با افغانستان پرداخته و نوشته که نیاز است تمامی گروه های سیاسی در افغانستان، برای تضمین آینده این کشور با هم به تفاهم برسند.

این روزنامه نوشته که آمریکا در هر حال باید از افغانستان بیرون شود و قرار نیست این کشور تا همیشه در کنار افغانها حضور داشته باشد.

از این رو، به باور نویسنده مهم است تا اختلافات درونی میان گروه های سیاسی در افغانستان کنار گذاشته شده و برای ثبات در افغانستان کار شود.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به امتحان کنکور و عدم راهیابی دهها هزار نفر به دانشگاه های افغانستان اختصاص داده و نوشته که دولت افغانستان باید برای این مشکل یک راه حل دایمی جستجو کند.

نویسنده هشت صبح تاکید کرده که ظرفیت سازی در دانشگاه های افغانستان و تربیت استادان، باید در اولویت کاری وزارت تحصیلات عالی افغانستان قرار داشته باشد، در غیر آن به نوشته روزنامه، با افزایش تعداد فارغ التحصیلان مکاتب، مشکل عدم جذب آنها در دانشگاه ها هر روز بیشتر خواهد شد.

این روزنامه همچنین پیشنهاد کرده که برای مدیریت درست امتحان کنکور، باید یک کمیسیون مستقل برای برگزاری این امتحان تشکیل شود؛ کاری به باور نویسنده، می تواند از "برخوردهای قومی و سیاسی" با مسئله جذب جوانان در دانشگاه ها جلوگیری کند.