هشدار در مورد تضعیف روحیه نیروهای ناتو بر اثر حملات سربازان افغان

سربازان ناتو در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption حملات افرادی در لباس پلیس و ارتش به نیروهای ناتو اخیرا افزایش یافته است

نظامیان ناتو در افغانستان، نسبت به تاثیرات منفی حملات سربازان افغان ابراز نگرانی کرده و گفته اند که ادامه این روند، می تواند به روحیه نیروهای ناتو آسیب بزند.

ژنرال کارستن جکوبسن، سخنگوی ناتو در کابل می گوید که ظرف سه ماه اخیر، دست کم ده مورد حمله سربازان افغان به نیروهای ناتو صورت گرفته که در نتیجه آن، هفده سرباز خارجی کشته شده اند.

ژنرال جکوبسن گفت که ناتو برای جلوگیری از این گونه حملات، در همکاری با مقامات افغان، اقداماتی را در پیش گرفته است.

از جمله، به گفته سخنگوی آیساف قرار شده تا از سربازانی که در طول شب خواب هستند، نگهبانی صورت گیرد.

حملاتی که در آن افرادی در لباس ارتش یا پلیس افغانستان، نیروهای بین المللی را هدف قرار داده اند، اخیرا رو به گسترش بوده است.

در یکی از جدی ترین موارد این گونه حملات، دو مشاور ارشد آمریکایی در داخل ساختمان وزارت داخله (کشور) افغانستان از سوی یک مامور پلیس کشته شدند.

'شرایط خاص'

علاوه بر این، چندین سرباز دیگر نیز در پایگاه های خود، به ضرب گلوله افراد دارای لباس نیروهای مسلح افغانستان از پا درآمده اند.

اما سخنگوی ناتو می گوید، همه این حملات با طالبان مرتبط نبوده اند.

او گفت که هر مورد از این حملات، تحت شرایط خاص و منحصر به فرد صورت گرفته است که شامل فشارهای روانی، خستگی ناشی از جنگ، و مشکلات اقتصادی یا خانوادگی می شود.

ژنرال جکوبسن تاکید کرد که سربازان افغان در کنار نیروهای بین المللی برای تامین امنیت در افغانستان قربانی می دهند و افزود که سطح همکاری میان این نیروها رو به افزایش است.

سخنگوی ناتو همچنین گفت که اخیرا نظارت بر چگونگی استخدام نیروهای امنیتی بیشتر شده تا از ورود افراد مرتبط با شورشیان به صفوف نیروهای امنیتی جلوگیری شود.

مطالب مرتبط