روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۵ حمل

سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر، نگرانی از گسترش نفوذ پاکستان در میان حلقات سیاسی افغانستان و بلند رفتن قیمت مواد نفتی در بازارهای افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح با توجه به سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر نوشته است که طالبان مذاکرات خود را با آمریکا به حالت تعلیق درآورده اند و در چنین شرایطی، سفر مقام افغان به قطر، تنها می تواند تلاش برای بهبود روابط افغانستان و قطر باشد و به نوشته روزنامه، نباید انتظار داشت که این سفر گرهی از مشکل مذاکرات صلح می گشاید.

این روزنامه در همین مطلب همچنین به برنامه آمریکا برای مذاکره با طالبان پرداخته و نوشته که آمریکا با داغ کردن بازار مذاکرات، موضعگیری طالبان را برای خود مشخص کرد و اینکه آیا این گروه هنوز هم براساس عقاید و مفکوره های مذهبی خود می جنگند، یا حاضر هستند برای بدست آوردن مقام و رهایی زندانیان شان، "به هر معامله ای دست بزنند."

از سوی دیگر، نویسنده هشت صبح باور دارد که اعلام رسمی طالبان به مذاکره با آمریکا، باعث ایجاد چند دستگی در میان صفوف طالبان شد و ناراحتی خاطر کسانی را در گروه طالبان فراهم کرد که خواستار جنگ ایدیولوژیک با آمریکا و غرب هستند.

روزنامه ماندگار نسبت به آنچه که تلاش پاکستان برای رخنه در ساختار سیاسی افغانستان می خواند ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه ادعا کرده که پاکستان اخیرا در پی ایجاد "ائتلافی" در افغانستان با شرکت افراد وفادار به حزب اسلامی، طالبان و طرفداران حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور است.

ماندگار بدون اینکه اسنادی در این رابطه ارایه کند، نوشته که تمایل دفتر حامد کرزی به طالبانی ساختن افغانستان و در کنار آن، نزدیکی این گروه با حامیان حزب اسلامی و طالبان می تواند برای آینده افغانستان خطرناک باشد.

نویسنده، از چهره های که به باور او "مخالف تجاوز پاکستان" هستند، خواسته که چه در درون دولت و چه در بیرون دولت، با هم یکجا شده و از گسترش این خطر جلوگیری کنند.

روزنامه سرنوشت به تاخیر در تعیین اعضای کمیسیون حقوق بشر افغانستان از سوی حامد کرزی پرداخته و نوشته که نیاز است این برنامه هر چه زودتر اجرا شود.

شماری از نهادهای جامعه مدنی افغانستان نیز روز گذشته از آقای کرزی خواستند که در انتخاب افراد جاگزین برای دست کم سه عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان که اخیرا مدت کاری شان تمام شد، شتاب کند.

نویسنده سرنوشت این گمانه زنی را مطرح کرده که آقای کرزی زیر فشار برخی حلقات خارجی قرار دارد و نمی تواند آنگونه که خودش می خواهد، افرادی را در این کمیسیون به کار بگمارد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که نرخ بنزین و نفت در افغانستان "به شکل سرسام آور" بالا رفته و مشکلات زیادی را برای افغانها ایجاد کرده است.

نویسنده انیس به نقل از وزیر تجارت افغانستان نوشته که یکی از دلایل بالا رفتن نرخ مواد نفتی، افزایش قیمت این مواد در بازارهای بین المللی است، اما نویسنده با این حال از چگونگی بازار آزاد در افغانستان انتقاد کرده و نوشته که دولت می تواند با مداخله در بازار، از افزایش روزافزون قیمت مواد نفتی جلوگیری کند.